2000. VIII.évfolyam 6.szám

KITEKINTÉS

A sokaság fia

A "sokaság fiáról" könyv jelent meg. Váci Mihályról van szó, természetesen. Arról a népszerű költőről, akinek a pályája magasan ívelt a legendás hatvanas években. A "költészet mezítlábas papja, profétája" -, ahogy Keres Emil nevezte Vácit, harminc éve halott. De nem ezért tűnik kirekesztettnek a ma irodalmából, hiszen a róla elnevezett iskolák őrzik emlékét, és itt-ott még szavalják verseit, hanem azért, mert a hivatalos kultúrális élet mellőzi, igyekszik feledtetni. A társadalmi változások áldozata Ő, minthogy Váci, a "népfi" - Szakonyi Károly jellemzése - baloldali szellemiségű volt, az alul lévőkhöz tartozónak érezte magát, keményen bírálta ugyan a szocializmus építésének gyakorlatát, de hitt eszmeiségében és költészetével, közéleti tevékenységével segítette annak megvalósulását.

Ladányi András, a Bányamunkás főszerkesztője - úgy is, mint a költővel együtt a Nyírség szülötte, Váci költészetének értő tisztelője - vállalkozott arra, hogy könyvet ír kedvenc költőjéről, példaképéről, áttöri a hallgatás falát, és ismét felmutatja a jelentős alkotót. Harmincegy interjúalany: írók, költők, irodalomtörténészek, szerkesztők, színészek, festők, szobrászok, és két kerekasztal résztvevői mondták el véleményüket; olyanok emlékeztek az egykori tanyasi tanítóra, a régi barát Váci Miskára, mint Baranyi Ferenc, Csoóri Sándor, Jovánovics Miklós, Pomogáts Béla, Szabolcsi Miklós, Szakonyi Károly, Végh Antal és mások.

A jól sikerült, ünnepélyes könyvbemutatón november végén, - amelyen közel százan vettek részt - a Még nem elég című verssel felidéztük Váci Mihály eredeti hangját. Ladányi András elmondta a könyv előkészítésének történetét, körülményeit, Fark László irodalomkritikus, Sárándi József költő és Molnár Géza író emlékezett Váci Mihályra, Keres Emil színművész Váci-verseket, Éless Béla színész, rendező pedig Váciról szóló verseket adott elő.

Ez a rendezvény irodalompolitikai szempontból is figyelmet érdemlő, egyszersmind atekintetben sem mellékes, hogy erre a bányászszakszervezet székházában került sor, a bányászszakszervezetben dolgozók alkotása és szponzorálása eredményeként. Reméljük, a Váci Mihály "Élj tiszta tüzeidben" című könyv hozzájárul ahhoz - legalábbis egy bizonyos körben -, hogy a költő értékével arányos figyelmet kapjon a 21. század első éveiben.

Kárpáti Sándor


előző cikk újság tartalomjegyzék  
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre