HÚSOS 2001. IX.évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Gyöngyösről "új fiúk" igazoltak

A gyöngyösi Független Húsipari Szakszervezet közgyűlése 2001. október 05.-én úgy döntött, hogy a Húsipari Dolgozók Szakszervezetéhez csatlakozik. A Közgyűlésen - a megfelelő jogszabályok figyelembe vételével -, a fent nevezett szervezet jogutóddal megszünt, létrejött a HDSZ gyöngyösi alapszervezete.

Az alapszervezetünk "történelmi" időpontot megelőző időszakát szeretném röviden bemutatni a Húsos olvasóinak. 1993. decemberében alakultunk, tisztán munkavállalói kezdeményezésre. A bírósági bejegyzésünket követően egyből a mélyvízbe úgorva kezdtük meg a működésünket: kollektív szerződés megkötése, üzemitanácsi választások eredményes lebonyolítása, stb. 1994- ben a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájához csatlakoztunk, mint országos szervezethez. Még ugyanebben az évben lezajlott konföderációs "szakadás" eredményeképpen az újonnan létrejövő Szabad Szakszervezetek Demokratikus Ligájához csatlakoztunk. Ez a "minikonföderáció" az idő múlásával képtelen volt valódi szolgáltatásokat nyújtani szakszervezetünknek, így útjaink különváltak.

1998 óta teljesen önállóan tevékenykedtünk, de ismerve szakmánk hátterét, folyamatosan kerestük az országos kapcsolatfelvétel lehetőségét más konföderációkkal is. Az országban működő húsipari vállalatoknál tevékenykedő szakszervezeti kollegák segítségével jutottunk el végül is a HDSZ országos szervezetéhez. A tisztán szakmai alapon összekovácsolódott HDSZ tagságának felvétele mellett szólt a valódi szakszervezeti struktúrában történő működés megvalósításának és a naprakész szakmai információk igénybevételének a lehetősége, valamint a megalapozott gazdálkodási feltételek kristálytiszta átláthatósága. Természetesen azzal a körülménnyel is számoltunk, hogy a magyar húsiparban megjelent egy dinamikusan fejlődő befektetői csoport, az ARAGO, amely a Falcotrade Rt.-ben is irányítói többséget szerzett. Az ARAGO irányítása alatt tevékenykedő cégcsoportnál működő szakszervezetek mindannyian a HDSZ országos szervezetéhez tartoznak, így a mi csatlakozásunk is logikusan adódott. Szakszervezetünk taglétszáma 130-150 fő között ingadozik, ennek háttere a húsiparban országos szinten is magas munkavállalói fluktuáció. A munkahelyi szintű szervezettségünk 30- 35 százalékos, ami rövidesen megváltozik, ugyanis a napokban valósul meg a vállalatunknál tevékenykedő, eddig az ÉDSZ kötelékéhez tartozó szakszervezeti alapszervezettel történő összeolvadás.

Működésünk kezdeti időszakától szakszervezetünk folyamatosan reprezentatív, erős befolyással működteti a vállalati üzemi tanácsot, képviselteti magát a cég felügyelő bizottságában, évről-évre sikerrel részt vesz a tárgyévi juttatások rendszerének megtárgyalásán. Vállalatunk kollektív szerződése rendkívül előnyös juttatásokat tartalmaz munkavállalóink számára: például önkéntes nyugdíjpénztári befizetés a munkáltató által, oktatási alap, lakásvásárlási kamatmentes kölcsön, stb. Külön említésre méltó, hogy dolgozóink túlóra elszámolása 100 százalékos pótlékkal történik, az első megkezdett túlórától. A szakmában ritkaságszámba menő az a tény is, hogy dolgozóink órabérben dolgoznak, nem pedig a teljesítménybérezés elavult rendszerét kell elszenvedniük.

A jövőre nézve bizakodóak vagyunk, HDSZ tagságunk már most, pár hét elteltével előnyösen megmutatkozik a napi érdekvédelmi munkában. Mint "új fiúk"úgy érezzük, végre szakszervezeti szempontból révbe értünk, a közös jövőnket közösen még szebbé tudjuk tenni, igaz ez még rengeteg munkát kíván mindenkitől.

Molnár Attila
szb-elnök