HÚSOS 2003. XI.évfolyam 2.szám
IPARÁGI
TÜKÖR

Minőségirányítás, élelmiszerbiztonság
a PICK SZEGED Rt-nél (II. rész)

Az Európai Unió kapujában egyre többször felmerül a kérdés hazánkban, hogy mennyire felel meg a magyarországi cégek felkészültsége, tevékenysége az uniós elvárásoknak. Varró Györgyné doktort, a PICK SZEGED Rt. minőségirányítási vezetőjét arról kérdeztük, hogy a hazai húsipar piacvezető vállalata hogyan biztosítja az élelmiszerbiztonsággal és minőségirányítással szemben támasztott uniós követelmények feltételeit. Irásunk első része a Pick minőségbiztosítási rendszerének kiépítésével foglalkozott.

A beérkező élősertések első ellenőrzési pontja: az állatorvos tételesen ellenőrzi az állatokat kísérő okmányokat (állatorvosi igazolás, marhalevél)

A sertésjelölési és nyilvántartási rendszer megtervezéséhez szükséges volt egy kísérlet megszervezése, melynek alapján elkészíthető az egész országra szóló szabályozás és a rendszer, a kísérleti szakaszban megszerzett tapasztalatok alapján, kiterjeszthető országos szintre.

A két kísérleti körzet Csongrád megye hódmezővásárhelyi főállatorvosi kerülete, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mátészalkai főállatorvosi kerülete. Ezen körzetekben több mint egy éve sikeresen folyik a kísérlet, melynek keretében elsőként felmérésre, tenyészetszámmal való ellátásra és nyilvántartásba vételre került az összes sertéstartó hely/tenyészet (függetlenül az ott tartott állatok számától). A központilag megrendelt és tenyészetszámmal, valamint sorszámmal ellátott krotáliákkal minden, a tartás helyét elhagyó sertés megjelölésre került (és kerül e körzetekben folyamatosan) aszerint, hogy továbbtartásra (műanyag) vagy vágóhídra (fém) történik a tenyészetből való kiszállítás. Kiszállításkor az egyébként is szükséges állatorvosi igazolás és marhalevél mellett az ENAR szállítólevelet is kiállítják. Az kíséri a szállítmányt, s mint bizonylatot a fogadó tenyészet vagy a vágóhíd az érkezési adatokkal kiegészítve eljuttat az országos feldolgozó központnak. A központi feldolgozás az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézetben történik az ide bejelentett tenyészetek adatbázisán alapján.

- Mit érdemes még tudni a kísérletről, hogyan értékelik az eredményeket?

- Vágóhelyként a PICK SZEGED Rt. vesz részt a kísérletben, s itt regisztrálják egy számítógépes rendszer segítségével a beérkező sertések és tulajdonosaik/tartóik adatait, különös tekintettel a sertések fülében lévő egyedi krotália-számokra, melyek által az azonosíthatóság, nyomon követhetőség ilyen módon a termelőtől a levágott sertésig/húsrészekig teljes körűen megvalósítható.

Társaságunktól a sertéseket kísérő ENAR szállítólevél beküldik az OMMI-hoz, továbbá a vágás során - szintén a számítógépes rendszerbe - rögzítésre kerülnek a krotália-számok, majd ehhez kapcsolódnak a vágási sorszámok (ami felkerül az állatra is), melyek a krotália eltávolítása után tovább viszik (hordozzák) a sertésre vonatkozó információkat. A kísérletben több hónapon keresztül feldolgoztuk és kiértékeltük az egyedi azonosítók megbízhatóságát, a krotália kiesésének gyakoriságát, s visszajelzésünk alapján több változtatásra is sor került ezen a téren. (Az eredeti 11 számos krotália helyett 7 számjegyű lett, valamint elegendőnek bizonyult egy krotáliával történő jelölés.)

A kísérlet kiértékelése után több változtatásra, illetve a program bővítésére volt szükség - főként állategészségügyi kérdésekben - melynek elvégzése után folytatódott a program, immáron szélesebb körben. Jelenleg az egész ország területén bejelentésre és nyilvántartásba vételre került minden nagy létszámú tenyészet (legalább 100 db sertés) és három megyében - Csongrád, Szabolcs, Vas - teljes körűen megtörtént a kis létszámú állományok bejelentése és regisztrálása is. A tenyészetek mellett bejelentésre és nyilvántartásra kerültek a vágóhidak, rakodóhelyek, állatvásárok. Ezen bejelentéseket a Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző állomások végzik.

- Milyen további lépéseket terveznek?

- Következő lépésként újabb megyék kapcsolódnak be a programba és várhatóan a rendszer 2003. végére - a teljes körű jelöléssel együtt - az egész ország területére kiterjed. Végső cél az ország összes kis-, és nagy létszámú tenyészetének központi nyilvántartása, a tenyészetekben a malacok választáskori megjelölése (műanyag krotáliával), vágásra történő kiszállításkor vágóhídi környezetbe alkalmas tartós egyedi azonosítóval történő jelölés, az összes állatmozgás nyomon követése (bizonylatokkal illetve elektronikus úton történő bejelentéssel), valamint a vágóhidakról való visszajelzés az érkezési és vágási adatokkal.

A sertés ENAR magyarországi bevezetése egyrészt EU-s követelmény, másrészt az élelmiszeripari nagyvállalatok piaci jelenlétének - élelmiszerbiztonsági szempontból - feltétele a nyomon követhetőség. Ugyanakkor az Európában egyedülálló több százezres ún. kistermelői réteg összefogása és egységes kezelése, valamint a "feketegazdaság" jelenléte számos buktatót rejt magában és lelassíthatja a program ütemét. A kitűzött célokat és a határidőt az anyagi feltételek megteremtésével, az ágazati szakszervek és a program konkrét szervezői - FVM, OMMI, Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomások, vágóhidak - hathatós támogatásával és munkájával lehet csak megvalósítani.

- Milyen előnyöket jelent a PICK SZED Rt számára az integrált minőségbiztosítási rendszer bevezetése, tanúsítása és milyen előnyöket jelent ez a fogyasztó számára ?

- Társaságunk teljes termelési vertikumára kidolgozott azonosítási rendszer biztosítja a feldolgozáson keresztül a fogyasztó asztaláig történő nyomon követhetőséget. Időről időre meg tudja mutatni fogyasztóinak, hogy elkötelezett a minőséggel, az élelmiszer-biztonsággal szemben és képes kielégíteni követelményeiket. Ez nagy előny a vállalat marketing tevékenységében, mert segít úrrá lenni a problémán, ami az új vevők bizalmatlanságából ered. Megtakarítást nyújt azzal, hogy a termelés a rendszer révén a kezdettől a végéig szabályozás alatt áll.

A cég számára biztos alapot képez a minőségi munka az élelmiszer-biztonság és a minőség fenntartására, illetve rendet és kötelezettséget a megcélzott folyamatokban. Megismerhetők a vállalati működésének gyenge pontjai megismerhetők. Az eljárások be nem tartásából származó hibák a belső audittal és a hibajavító eljárások alkalmazásával felderíthetők. Az ISO 9000-es szabványsorozat és a Magyar Élelmiszerkönyv követelményeire épülő rendszer ? ha nem is mondjuk ki konkrétan ? egy belső vevői láncot hozott létre azzal, hogy rákényszeríti az egységeket a feladataik tisztázására. A minőségfilozófia által minden vezető és dolgozó számára tudatosult a minőséggel és az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos felelőssége.

Az integrált minőségbiztosítási rendszer elvárásainak széles körű alkalmazása ugyanakkor magába foglalja a rendszer korlátait is. A rendszer követelményei önmagukban nem adnak biztosítékot arra, hogy a szervezetek valóban a vevőt állítják a működés középpontjába, inkább a folyamat szabályozására helyezi a hangsúlyt. Nem szükségszerűen teljes körű, nem kell minden tevékenységet bevonni a rendszerbe. Nem foglalkozik a vállalat életét és sikereit befolyásoló olyan fontos területekkel, mint az alkalmazottak megelégedettsége, a pénzügyi mutatók, a vevői megelégedettség, a versenytársak tevékenységének ismerete, vagy a piaci részesedés alakulása.

- Milyen sikereket tudnak felmutatni cégük minőségfejlesztő programjai ?

- A több éves tapasztalatokat és a minőségügyi rendszer adta előnyöket, korlátokat összegezve mindenki egyetért abban, hogy a minőségfejlesztő programunkat folyamatosan bővíteni kell. Ennek sikeres megvalósítását tükrözi, hogy társaságunk Európában az első olyan élelmiszeripari nagyvállalat, mely 1999-ben elnyerte az EFQM modellen alapuló Nemzeti Minőségi Díjat. 2001-ben és 2002-ben pedig jelentős sikerként könyvelhetjük el az Európai Minőségdíj pályázaton elért Kiválóság Elismerése szintet. A PICK SZEGED Rt. minőségbiztosítási rendszere a tervezéstől a fejlesztésen, a gyártáson, a beszerzésen át a szolgáltatásig szabályozza tevékenységünket. A minőségbiztosítási rendszerünk fejlesztésének TQM elemei azonban már mutatják, hogy társaságunk kitűzött céljainak érdekében a TQM vezetési filozófiát követő, a stratégiailag egyik legfontosabb iránymutató feladatot felvállalva szervezi, irányítja működését, mely a különböző elvárásoknak való megfelelést biztosítja:

  • mindenek előtt a bel-és külföldi piac igényeinek megfelelő elvárás a kiváló termékekkel, megfelelő piackezeléssel, jó fogyasztói kapcsolatokkal és hatékony marketinggel,
  • megfelelő kapcsolódás a tágabb környezethez (hosszú távú kapcsolatok a beszállítókkal, a régió fejlődésének segítése, a környezetvédelem helyes kezelése),
  • dolgozói számára a stabil munkahely és jövő biztosítása,
  • végül, de nem utolsó sorban a tulajdonosok érdekeinek megfelelő tevékenység folytatásával.