HÚSOS 2005. XIII.évfolyam 5.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Javulhat a foglalkoztatás biztonsága

Fejlesztések, belső átrendeződések a Délhúsnál

Az elmúlt néhány hónapban több jelentős változás történt a pécsi székhelyű Délhús életében. Többségi tulajdont szerzett a szegedi Pick Rt.-ben, közös irányítás alá került a két cég, de mindegyik külön elszámoló egységként működik. Elsődleges cél: a tevékenységek összehangolása a kapacitások még jobb kihasználása érdekében. További szakosodás várható, az eredményesség növekedésével biztosabbá válhatnak a munkahelyek.

- A tulajdonosváltáskor sokan megkerestek bennünket, hogy mire számíthatnak a jövőben - mondja Tóth Ferenc, a Délhús Rt. szakszervezeti bizottságának elnöke. - Mindenkinek akkor is azt mondtuk, nem az a lényeg, hogyan hívják a tulajdonost, a céget, hanem, hogy legyen munka és rendes fizetés. Csányi Sándor befektet, s ebből úgy tűnik, hogy hosszú távra tervez.

Kongresszusi előkészület

A szegedi és a pécsi üzemek szakszervezet vezetői a gazdasági vezetőkkel közös tréningen vettek részt, ahol lehetőségként felmerült, hogy a gazdasági összefonódáshoz hasonlóan a szakszervezetek is együtt dolgozzanak. Mint Tóth Ferenc elmondta, nagy megtiszteltetésnek tartják, hogy a Húsipari Dolgozók Szakszervezete VI. kongresszusának Pécs ad helyet, amely Európa kulturális fővárosa lesz 2010-ben. A tanácskozás mottója: Magyar húsból, magyar munkával, magyar ízekkel, magyar árut! Kitért arra is, hogy a négy év munkájának értékelése mellett tisztújításra is sor kerül. Pécsett is megkezdődtek az előkészületek, az első kör már lezárult lapzárta előtt, megválasztották a bizalmiakat.

A szakszervezet fényképes bemutatkozással is segítette a tagokat a döntés meghozatalában, s megismertették őket azzal, miként lehet bizalmit jelölni, választani és visszahívni. A második fordulóban választják meg az elnököt, elnök-helyettest, az ügyvivő-testületi és választmányi tagokat, valamint a kongresszusi küldötteket. Az egyik szakszervezeti tag, Ledőné Gál Ágnes tagja az országos választási bizottságnak, és Délhúsos jelölt is van az országos gazdasági ellenőrző bizottságba.

Juttatások

A Délhúsnál a szakszervezet igyekszik elérni, hogy minél több szociális juttatásban részesüljenek az emberek. A minimálbért 10 százalékkal magasabban állapítják meg az országosnál, ami 2005- ben 62.700 forintot jelent. Év végén pedig a dolgozók egyszeri 5000 forintos juttatásban részesülnek. - A szakszervezet szeretné elérni, hogy az év végi juttatás összege, amelyet még karácsony előtt megkapnak a dolgozók, emelkedjen, a tárgyalások erről már megkezdődtek a vállalat vezetésével - mondja Tóth Ferenc. - A hagyományokhoz híven a Délhús Rt. mindhárom telepén Mikulás-ünnepséget tartunk, személyi juttatásként pedig idén is lesz húsakció, amely decemberben indul és februárig tart. A cég a dolgozóinak a kollektív szerződés értelmében az önkéntes nyugdíjpénztárba befizetett négy százalékot ugyanennyivel egészíti ki. A jelenlegi bértábla 2006. március végéig van érvényben, az új bérezés jövő év áprilisától lép életbe. A bértárgyalások a decemberi kongresszust követően kezdődnek meg.

Nyaranta több lehetőség közül is választhatnak a cég dolgozói. Családjukkal együtt Baján, a Petőfi szigeten három faházban nyaralhatnak, a dalmát tengerparton pedig Gradacban pihenhetik ki fáradalmaikat. A gyulai szervezettel csereüdülést bonyolítanak le. A gyulaiak Baján a Petőfi szigeten nyaralhatnak, míg a Délhús dolgozói az ő szanazúgi üdülőjükben tölthetnek el egy hetet. Mint Tóth Ferenc elmondta, idén is nagy sikere volt az üdülési csekknek, a három telephelyen negyven család vette igénybe az 50.000 forintos támogatást. Újdonságként ebben az esztendőben Siófokon, a Pick Szeged üdülőjében is 15 család pihenhetett. Az üdülők kihasználtsága idén 70-80 százalékos volt.

Piacvezető cég

Az évről évre fejlődő Délhús Rt. mára a húsipar piacvezető cége lett, a tulajdonosváltás és a Pick Rt. megvásárlása még stabilabbá tette. A hazai húspiacon 14 százalékos részesedéssel rendelkező Délhús Rt. nettó árbevétele 2002-ben 20 milliárd volt, 2003-ban már 25 milliárdra emelkedett, az elmúlt évben 28,5 milliárdos árbevételt ért el a cég, ebből az export 6 milliárdot tett ki. Ebben az esztendőben az exportot 140-150 százalékkal - 9,5-10 milliárdra -, a belföldi piacon való részesedésüket pedig 15-18 százalékra kívánják növelni, ezekre alapozva 35 milliárdos árbevétellel számolnak. Továbbra is a legfontosabbnak a belföldi piacot tekintik, számolva azzal a ténnyel is, hogy a sertés és más húskészítmények piacán csökkenés tapasztalható.

Az export növelése érdekében intenzív piackeresésbe fogtak, közösen a Pick Rt.-vel, elsősorban az uniós és a most csatlakozott országokban. Jelenleg is jelentős a kivitelük Ausztriába, Németországba és Olaszországba, e mellett tovább szeretnék erősíteni és bővíteni a szomszédos országokba menő - Horvátország, Szlovénia, Szerbia -, valamint a keleti és távol-keleti exportjukat, a múlt év végén elkezdtek szállítani az orosz piacra is.

A Délhús Rt. 2003-ban stratégiai növekedési pályára lépett, a meglévő kapacitások maximális kihasználását, európai mércével is dinamikus fejlesztését tűzték ki célul, valamint a gazdaságos, költséghatékony termelés során előállított kiváló minőségű áru, lehető legmagasabb áron történő értékesítését. A magasabb minőségű termékek gyártására, kifejlesztésére helyezik a hangsúlyt. Előállításukhoz szükséges feltételeket a műszaki színvonal fejlesztésével, korszerű technológiák bevezetésével teremtette meg a pécsi székhelyű húsipari cég. Egyebek mellett frisshús centrumot alakít ki a baranyai megyeszékhelyen, Alsómocsoládon a szárazáru üzem kapacitását növelte. Ez utóbbi fejlesztését a cég forgalmának dinamikus növekedése tette szükségessé. Az üzem bővítése 2004. júliusában kezdődött, a próbagyártás tavaly októberben indult, ma már teljes kapacitással folyik itt a termelés. A nagy igény miatt várhatóan további bővítésekre is sor kerülhet, amely akár zöldmezős beruházásban valósulhat meg.

Húscentrum

Az elmúlt másfél évben összesen három milliárd forint értékben hajtott végre fejlesztéseket a cég, az 1990-es évek végétől - ezzel együtt - 9 milliárdot fordított ilyen célokra. Jelenleg Baján 35.000 tonna késztermék előállítására van lehetőség, Alsómocsoládon az új üzemrész elkészültével megduplázódott a termelés, jelenleg itt 8-9000 tonna szárazáru előállítására van mód, ezzel jóval átlépték a 40.000 tonnás határt.

A cég tovább folytatja a már megkezdett fejlesztéseket. Ebben az esztendőben Pécsett tovább növelik a csomagolt húsok előállításához a csontozási kapacitást, valamint 2000 tonnás hűtőházat építettek, amelyet idén februárban adtak át, s ezzel megszűnhetett a bértároltatás, s jelentős költségmegtakarítást érhető el. Baján elsősorban modern technológiák üzembeállítását és az energiakapacitás bővítését tűzték ki célul.

- Pécsett már évek óta hallani lehetett arról, hogy megszűnik a vágás - mondja Tóth Ferenc. - Az elmúlt években ugyan több fejlesztést is végrehajtott a cég - szagelszívót helyezett üzembe, a melléktermék kezelésére is nagy hangsúlyt helyezett - azonban ahhoz, hogy az elavult pécsi vágó a szigorú környezetvédelmi előírásoknak megfeleljen, jelentős összeget kellett volna ráfordítani, ezért a vágást Szegedre helyezi át a tulajdonos. A vágón dolgozók sorsáról többször is tárgyaltunk. Munkásgyűlésen is szó volt róla, a dolgozók nevében magam kérdeztem rá. Az átrendeződés 80- 100 embert érint a pécsi üzemben, azonban nagy részüknek továbbra is lesz munkája, elsősorban a szakképzetteknek. A csontozó kapacitás ugyanis bővül. A csontozó komplett felújítása most folyik, amely várhatóan decemberre készül el, addig kisebb helyen, három csoportban folyik a termelés. Az átadást követően a felszabaduló helyre a hússzeletelő és csomagoló üzem költözik. Pécs 2006-ban már mint húscentrum működik.

Sz. K.