HÚSOS 2006. XIV.évfolyam 2.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Közös fellépés a bérharcban

A HDSZ választmánya balatonfüredi ülésén elégtelennek értékelte a 2006. évi ágazati bértárgyalások helyzetét, új tagokat delegált az országos sztrájkbizottságba és felhatalmazta a testületet, hogy tíz napon belül üljön össze, értékelje a bértárgyalások helyzetét egyes munkáltatóknál, határozza meg a bérmegállapodások kikényszerítésével összefüggő közös feladatokat.

A választmányi ülésén az alapszervezetek elnökei tájékoztatást adtak a 2005. decemberi kongresszuson elfogadott és a társaságoknak megküldött bérajánlatra kapott munkáltatói válaszokról, a lefolytatott egyeztetések és bértárgyalások tapasztalatairól. A testület sajnálattal állapította meg, hogy 2006. március végével csak kevés társaságnál született bérmegállapodás.

A választmányi ülésről közlemény jelent meg, amely hangsúlyozza: a korábbi években az ágazatnál április 1-el a béremelésekről szóló intézkedéseket meghozták, a szakszervezet számára ezért elfogadhatatlan, hogy olyan jelentős társaságoknál, mint a Pick Szeged ZRt.-nél és a DÉLHÚS ZRt.-nél még nem született bérmegállapodás, és a bértárgyalásokra tett munkáltatói ajánlatok jelentősen elmaradnak az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásától.

A sajtóban jelentős visszhangot kiváltó állásfoglalás kiemeli: a HDSZ felháborítónak tartja, hogy a cégek egy csoportjánál, többek között az ágazat jelentős szereplőinél, mint a KOMETA 99. Kft., Pápai Hús Rt., Gyulai Húskombinát Rt., Kapuvári Hús Rt. a munkáltató nem adott érdemi választ a szakszervezet bérajánlatára és tárgyalások sem kezdődtek a 2006. évi bérfejlesztésről és ez a helyzet áll fenn a Vasi Hús Kft-nél és a SOLVENT Kereskedőház Rt.-nél is.

A választmány úgy döntött, hogy a szakszervezet minden törvényes eszköz felhasználásával fellép a munkavállalók érdekében.

A választmány szolidaritását fejezte ki azokkal a kollégákkal, ahol csőd és felszámolás miatt a munkahelyek is veszélyben vannak (Borsi Húsipari Rt., FALCOTRADE Rt.).

Kapcsolodó cikkünk