HÚSOS 2007. XV. évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Száz év, szolidaritás, jövőkép

Ünnepi megemlékezés az érdekvédelemről

A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének választmánya 2007. október 15-17-én, Balatonfüreden tartott ülésén megünnepelte a húsos szakszervezeti mozgalom 100. éves jubileumát, elfogadta a 2008. évi bértárgyalások irányelveit és állást foglalt több fontos kérdésről.

Centenáriumi gondolatok

Kapuvári József

Az elődökhöz méltó centenáriumi megemlékezésen részt vett Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke, az osztrák partnerszervezet küldöttsége, több hazai társszervezet képviselője, Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke és Dr. Bóka István, Balatonfüred polgármestere.

A választmány szokásos őszi ülése keretében tartott évfordulós megemlékezés nem nélkülözte az ünnepélyes külsőségeket, ugyanakkor igen tartalmas beszédek, hozzászólások elmondására adott alkalmat. Kapuvári József, a HDSZ elnöke a 100. éves jubileum alkalmából hangsúlyozta: a mai szakszervezet sincs jobb helyzetben, mint az elődök voltak a múlt század elején. Ma is a szolidaritás és a biztonság a két legfontosabb kérdés a munkavállalói érdekvédelem számára.

Pataky Péter

Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke is megerősítette: a szakszervezetek dolga lényegesen nem változott az elmúlt száz évben, bár a hangsúlyok máshova kerültek. Mai világunkban a szolidaritás és a verseny a két kulcsfogalom, és számunkra az a kérdés, hogy milyen arányban érvényesül a szolidaritás a kapitalizmus viszonyai között. Aktuálisan éppen arról van szó - utalt az elnök az előző napi kormányzati érdekegyeztetésre -, hogy a társadalombiztosítás területén továbbra is érvényesüljön a szolidaritás. - Kérni fogjuk mindnyájatok szolidaritását az érdekvédelem további lépéseihez - szólt a jelenlévőkhöz Pataky kolléga.

Erwin Kinslechner, az osztrák vasas-textil-élemiszeripari szakszervezet titkára hozzászólásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a közös európai piacot kell kiindulási pontnak tekinteni. Fontos, hogy minden országban legyen minimálbér, és a vándormunkások a helyiekkel azonos bérezésben részesüljenek. Legyenek tisztességes munkakörülmények és érvényesüljenek az élelmiszerbiztonság követelményei. Kinschlechner kolléga az ülés részvevőinek tolmácsolta az európai élelmiszeripari szakszervezeti szövetség főtitkárának és az osztrák partnerszervezet elnökének üdvözletét.

Dékán Jenő, az SDSZ elnöke élelmiszer-ipari partnerszervezetek nevében köszöntötte a húsos kollégákat és fontosnak tartotta, hogy megvalósuljon a Kormánnyal kötött három éves bérmegállapodás.

Éder Tamás

Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke nagy érdeklődéssel kísért hozzászólásában megállapította: zivataros évek állnak a hazai húsipar mögött, az elmúlt hónapokban pedig súlyos kihívások érték az egész európai húsipart. A takarmányok árának robbanása, a dollár és az euró árfolyamának változása nagy akadályokat gördített az exportáló országok elé, drasztikus áresés történt, ami élezi a feszültségeket a sertéstenyésztők és a feldolgozók között. Felhívta a figyelmet, hogy európai viszonylatban a hazai húsipar szerény méretű, a versenyképessége gyenge. - Igen rázós időszak előtt állunk - mondta - nincs garancia a további gyárbezárások tekintetében. Fokozódik a tenyésztők nyomása, demonstrációk várhatók, a sertésállomány napjainkban tapasztalható kivágása a jövő év február-márciusban súlyos alapanyaghiányt okozhat. Ehhez járul, hogy „a magyar fogyasztó spórolni kezdett a hasán is.” Ugyanakkor a hússzövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a húsipar a hazai élelmiszeriparnak még mindig a legnagyobb ágazata. A külföldre szállított húsipari termékek mennyisége meghaladja a behozott árukét, tulajdonképpen alapanyagot importálunk és magasabb hozzáadott értékű terméket szállítunk ki.

A választmányi ülés a hazai húsipar és a jó minőségű magyar termékek megőrzéséről ünnepi felhívást fogadott el. Továbbá meghallgatta Tóth Ferenc elnökségi tag tájékoztatóját a nyári európai párbeszéd konferencián a foglalkoztatásról elfogadott közös nyilatkozat alapszervezeti fogadtatásáról.

Az ülés keretében kitüntetéseket adtak át az MSZOSZ és a HDSZ vezetői. A nap folyamán szépen rendezett termékbemutató, fotókiállítás, vetítés és este egy ünnepi torta felvágása fokozta az ünnepi hangulatot.

Helyzet van!

Rövid helyzetképet adtak a húsüzemek helyzetéről az alapszervezetek vezetői a választmányi ülés napirendje szerint. Több cégnél szerény eredményt várnak az év égére, ami az előző évek veszteségei után némi bizakodást kelt az érintettek körében. Szinte általános tapasztalatként számoltak be a kollégák arról, hogy a drasztikusan emelkedő takarmányárak miatt a sertéstenyésztők szabadulnak az állománytól. A vágásra leadott sertések száma, a nagysúlyú vágóállatok átlagos súlyát mutatót adatok, a kocák aránya mind arra utal, hogy az állattartók jövőképe megrendült, csökkenteni próbálják a várható veszteségeiket. Az erős kínálat miatt csökkent a felvásárlási ár, de az egész jelenség igen nagyfokú aggodalmat kelt a jövő évi kilátásokat illetően a cégeknél. Több helyen is magas kapacitással működnek a vágóvonalak, ugyanakkor egyes területeken mérséklődött a foglalkoztatás lehetősége, amit a vezetők szabadságolással enyhítenek, hogy ne kelljen elbocsátani, tartalékolni lehessen a munkaerőt. Változatlanul keresik a jó szakembereket az üzemek, akik közül egyre többen vállalnak külföldön munkát.

A 2008. évi bértárgyalások irányelveiről szóló vitában a testület tagjai megerősítették, hogy érzékelhető reálbér növekedés elérése a cél. Ehhez a várható inflációt két százalékkal meghaladó bérnövekedésre van szükség. Fontos, hogy a keresetek növekedjenek, mivel az egyre szélesebb körben alkalmazott különféle juttatások hosszabb távon nem előnyösek a munkavállalóknak. A HDSZ a korábbi évek gyakorlatának megfelelően ajánlatát megküldi a cégek vezetőinek.

A testület megvitatta a HDSZ-nek az ipari-energiaipari szakszervezetekkel kialakítandó kapcsolatát, amely erősebb hátteret biztosíthat az érdekvédelmi munkához. Úgy ítélte meg, hogy további információk és egyeztetések szükségesek az együttműködés megfelelő formáinak a kialakításához.

Aktuális kérdésként a választmány tagjai konzultációt folytattak a társadalombiztosítás reformjával, az egészségügyi ellátással, a nyugdíjkorhatár megemelésével összefüggő kérdésekről. Egyetértettek azzal, hogy az OÉT fórumán a szakszervezeti konföderációk elutasították az egészségbiztosítás átalakítását célzó kormányzati koncepciót és szükségesnek ítélték az érdekvédelmi álláspont markánsabb megjelenítését.