HÚSOS 2007. XV. évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Stratégiára és kormányzati segítségre van szükség

A magyar sertés- és húsipari válság legújabb felvonása 2003-ban kezdődött, és sajnos még ma sem vagyunk a gödör alján. Mi nem csak a gondokat és azok okait soroljuk fel, hanem megfogalmazzuk a kibontakozás és az előrelépés irányába teendő lépéseket is - mondta a Húsosnak Bezdán János, a HDSZ alelnöke, a Gyulai Húskombinát Zrt.-nél lévő alapszervezet vezetője. Az érdekvédelmi szakember beszélt a békési nagyüzem helyzetéről is, ahol most munkabéke van, és munkavállalói áldozatvállalás is szerepet játszik az eredményjavulásban.

Az MSZOSZ elnöke adta át
Bezdán Jánosnak a kitüntetést.

- A ma is tartó sertés- és húsipari válság 2003-ban kezdődött, éppen egy évvel Magyarország európai uniós csatlakozása előtt. Akkor nagyon aszályos nyár volt, ami majdnem az egekbe emelte a takarmányárakat. A felvásárlási árak magasak voltak. A sertéspiacon esély sem volt nyereségre, sőt minden egyes leadott sertésen 5-7 ezer forintos vesztesége volt a húsipari cégeknek - kezdte a válság okainak elemzését szakszervezeti szemüvegen keresztül Bezdán János. Ehhez hozzátette, hogy három-négy évvel ezelőtt a magyarországi sertésállomány 5,2 és 4,3 millió között mozgott. S nem biztos, hogy látjuk az alagút végén a fényt, hiszen napjainkban csupán 3,8 millió sertés van Magyarországon, és vészesen csökken ez a szám is.

Levél a kormányzathoz

2004. május elsején ilyen helyzetben és ilyen kondíciókkal lépett be az országgal együtt a honi húsipar az unióba. Az EU-csatlakozás után a Húsipari Dolgozók Szakszervezete nyílt levelet írt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, rávilágítva a problémákra. Jelezték, hogy ezek orvoslásához kormányzati intézkedések szükségesek. Hiszen a korábban nyereségesen dolgozó cégek nagyobb része is veszteséges lett, folyamatos volt a leépítés a húsiparban, összességében ezrével bocsátották el az embereket a cégektől. A magyar cégek exportpiacokat veszítettek, miközben a magyar pultokon soha nem látott mennyiségben megjelentek a külföldi, döntő többségében uniós országok húsárui.

A nyílt levél kapcsán egy kerek-asztal köré kívánták ültetni az ágazat minden szereplőjét, ám ez végül nem sikerült. Kormányzati szinten érdemi és hathatós intézkedések nem történtek a helyzet javítására. Bezdán szerint az agrártárcánál süket fülekre talált a húsos szakszervezet kezdeményezése.

- Pedig, hogy nagy baj van, azt mutatja, hogy 2004 óta megszűnt a Vasi Hús Kft., felszámolták a Borsod Húst, a Zalahúst, nincs Falcotrade és még sorolhatnám - mondta a HDSZ gyulai alelnöke. Meglátása szerint a szakszervezet hiába sürgeti a sokkal határozottabb fellépést az ágazatot sújtó feketegazdasággal szemben, amely évente legalább 100 milliárdost kárt okoz. Annyit Bezdán János elismert, hogy az utóbbi fél-egy évben nagyobb erővel lépnek fel a „tilosban közlekedőkkel” szemben, de ezt kései intézkedésnek és némiképp kampányízűnek érzi. Becslésekre hivatkozva a gyulai szakszervezeti vezető az ágazaton belül legalább 25-30 százalékosra teszi a fekete- és a szürkegazdaság részarányát.

Intézkedések kellenek

Bezdán János szerint, ha így haladnak tovább a dolgok a húsos ágazatban, akkor még mindig nem vagyunk a 2004-től datálható válság tekintetében a gödör alján. Több mint figyelmezető jelnek tartja, hogy évekre visszatekintve az ágazat szinte minden szereplője veszteséges.

Az érdekvédelmi vezető azonban nem csak a helyzetet elemezte és az okokat sorolta, hanem a szakszervezet nevében a már-már katasztrófával fenyegető helyzetből való kilábalás érdekében konkrét javaslatokat fogalmazott meg. Ezek közé tartozik a hústermékek 25 százalékos áfájának csökkentése, a hatósági és ellenőrzési díjak kirívóan magas árának mérséklése, valamint az, hogy az agrártárca az Agrármarketing Centrumon keresztül biztosítson forrást a magyar hústermékek reklámjához. Ugyancsak fontosnak nevezte, hogy kormányzati intézkedéscsomag révén a honi sertésállomány számát néhány év alatt 6-7 millióra emeljék, s hogy más országokhoz hasonlóan a magyar kormány szükség esetén éljen az importcikkek dömpingje ellen megfelelő intézkedések bevezetésével. Végül, de nem utolsó sorban Bezdán János szerint elengedhetetlen az ágazati kollektív szerződés megalkotása és bevezetése a húsiparban.

A Gyulai Húskombinát Zrt. ügyeiről szólva a szakszervezeti vezető kifejtette: az elmúlt időszakban sok intézkedés történt, így a tavaly jelentős mértékű veszteséghez képest nagymértékű a javulás. - A cég eredményjavulásában, s ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni, ismét jelentős szerepet játszott a munkavállalói áldozatvállalás - hangsúlyozta Bezdán.

Jelenleg munka- és szociális béke van az 530 alkalmazottat foglalkoztató nagyüzemben. De új hír, hogy a cég nádudvari részlege október elsejétől önálló kft.-vé alakult, így a gyulai létszám 90-nel csökkent.

Bezdán Jánostól végül megtudtuk, hogy HDSZ alapszervezet lesz Nádudvaron is, valamint Gyulán is készülnek a közelgő üzemi tanács választásra.

Bod Tamás