HÚSOS 2010. XVIII. évfolyam 1.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Év eleji gyorsfénykép Gyulán

Összehúzódás és bérkövetelés

A Gyulai Húskombinát HDSZ alapszervezetének 6,5 százalékos bérkövetelésére még nem reagált a cégvezetés, de megtudtuk, hamarosan hivatalos választ kapnak az érdekvédők. Az elmúlt évi, több ütemben végrehajtott, összességében mintegy százfős elbocsátás után négyszáz fő alá csökkent a húsfeldolgozónál az alkalmazottak száma, miközben nemrégiben fejeződött be a nagy költözködés a vállalatnál.

Lezárult egy korszak

Petrusán Györgyné (balról) a kongresszuson

Ennek eredményeként az 1978-ban átadott, és akkor világszínvonalúnak számító Kétegyházi úti gyáregység nagyobbik részének kapuira lakat került. Lezárult egy korszak, amely szép sikereket hozott a társaság közel másfél évszázados történetében. A termelést, és ezzel együtt a gyártósorokat a hűtőházba telepítették át, míg az irodákat a belvárosban található szárazáru-üzem meglévő, időközben felújított ingatlanban helyezték el. Az üzem „összehúzódásától” a menedzsment összességében több mint 200 millió forintos költség-megtakarítást vár az idén – tudtuk meg Petrusán Györgynétől, a HDSZ gyulai vezetőjétől, valamint Domokosné Galambos Ildikó és Nagy János főbizalmi helyettesektől.

A költözés közben rengeteg régi fotó és tárgy került elő, amelyet az érdekvédők odaadtak a Gyulai Hentes Hagyományőrző Egyesületnek, amely helyben a húsipari múzeumot életre hívta és működteti.

A függetlenített szakszervezeti vezető mellett azért hívtuk meg a beszélgetésre egy-egy főbizalmi helyettest a termelés és a szellemi munka területéről, hogy minél teljesebb képet kapjunk a Gyulai Húskombinát mindennapjairól és érdekvédelmi munkájáról.

A szakszervezeti vezetőktől megtudtuk, hogy a tavalyi év végével és az idei elejével – a 2009-ben több ütemben végrehajtott létszám-leépítések, valamint a párhuzamosan folyó nyugdíjazások nyomán – a korábbi mintegy ötszázról valamivel négyszáz fő alá csökkent a majd' másfél száz éves cégnél dolgozók összlétszáma. A gyulai érdekvédelmisek úgy tudják, hogy a cégvezetés szerint ez az a létszám, amellyel a jövőben hosszabb távon számolnak. Magyarán, az elkövetkezendő időkben további elbocsátások már nem várhatók.

A válasz késik, de jön

Petrusán Györgyné, a HDSZ gyulai elnöke elmondta, hogy a szakszervezet országosan egységes bérkövetelését – amely legkésőbb 2010. április elsejétől 6,5 százalékos növekményt lát feltétlenül szükségesnek – még tavaly december közepén átadták Ruck János vezérigazgatónak. Ám eddig érdemi és közvetlen választ nem kaptak erre a felvetésre. Csupán egy félreérthető nyilatkozat jelent meg a megyei napilapban, amely szerint a vezetés és a szakszervezet megállapodott abban, hogy áprilisban visszatérnek a kérdésre. Noha a szakszervezet szerint ilyen megállapodás nem történt.

Az ügyben megkerestük Ruck Jánost, akitől megtudtuk, hogy bérkövetelésre hamarosan hivatalos választ küld az érdekvédelmi vezetőknek. Szavaiból annyi kiderült, hogy bérügyben az álláspontok még távolabb vannak egymástól.

Beszélgetőpartnereink elmondták, a béremelés kezdeményezett mértékén felül nagyon fontosnak tartják, hogy a jövőben is havi 2500 forinttal járuljon hozzá a cég a magán nyugdíjpénztári befizetéshez, illetve azt, hogy az üzemi étkezés, ma barátinak mondható költsége ne, vagy ne nagy mértékben emelkedjen.

A keverőben dolgozó Nagy János elmondta, hogy a Gyula Húskombinát fizikai állományában dolgozók átlagbére a magyar húsiparban a középszintnek felel meg. Egy gyulai csontozó havi nettó 80-85 ezer forintot vihet haza, míg az ország más részein dolgozó kollégák akár havi 110-120 ezer forintot is. A szakszervezeti főbizalmi-helyettes ehhez hozzátette, hogy újabb normarendezésről hallottak híreket, ami meglátásuk szerint valamilyen mértékű bércsökkenés lehetőségét vetíti előre.

Bizonytalanság

– Milyen a dolgozók hangulata Gyulán? – kérdeztem az érdekvédelmi vezetőktől. - Nincs jó hangulat – mondta Domokosné Galambos Ildikó. – Határozottan rossz hangulat van – fogalmazta meg erősebben a véleményét Nagy János. Ennek legfőbb oka a cég körül olykor mesterségesen keltett bizonytalanság, az előző évek folyamatos létszám-leépítése és az alacsonynak mondott bér. Bár a szakszervezetisek ehhez hozzátették, az elmúlt években sokszor és sokan eltemették már a Gyulai Húskombinátot. Azonban mégis talpon maradt, sőt tavaly állami garanciával 1 milliárd forintos hitelhez jutott, amivel akár új pályára is állhat.

A békési fürdőváros húsfeldolgozójában a szakszervezeti szervezettség jobb az országos átlagnál. A közel 400 munkavállalóból 337-en tagok, ami 86 százaléknak felel meg. Az elmúlt, nehézségekkel teli időszak legfőbb tanulsága, hogy nem léptek ki sokan az érdekvédelmi szervezetből, igaz, tömegek sem léptek be. A fiatalabb munkavállalók körében pedig, úgy tűnik, kisebb a hívószava a szakszervezetnek.

A Gyulai Húskombinát vezetése a hazai csökkenő fogyasztás mellett az idén jobban próbál koncentrálni a exportpiacokra, és közel 8 milliárd forintos éves árbevétel mellett 2010-re szerény nyereséget vár.

Bod Tamás