HÚSOS 2003. XI.évfolyam 2.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Választmányi ülés

Biztosítottak az érdekvédelem feltételei

Együtt a csapat

A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének választmánya 2003. március 27- 28-án Balatonfüreden tartotta soros ülését. Az ülés fő témái között szerepelt a szakszervezet 2002. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló beszámoló, valamint a 2003. évi költségvetési javaslat. Az elnökség, illetve ügyvivő testület által előkészített mindkét előterjesztést - a szóbeli kiegészítésekkel, a kérdésekre, hozzászólásokra adott válaszokkal - a testület elfogadta. Ezáltal megteremtődtek a szervezet 2003. évi kiegyensúlyozott működésének anyagi feltételei.

A jóváhagyott költségvetés fedezetet biztosít a szakszervezeti tevékenység eddig elért színvonalának megőrzésére, biztosítottak az érdekvédelem feltételei. Továbbra is kiadásra kerül a Húsos újság, mind papíralapon, mind pedig on-line változatban, immáron a 11. évfolyam. A szervezet továbbra is folyamatosan tölti sztrájkalapját és segélyalapját. A választmány jóváhagyta az Országos Sztrájkbizottság összetételére vonatkozó személyi javaslatokat is. Ugyancsak a költségvetés részeként döntés született a lakitelek-tőserdői üdültetés támogatásának fenntartásáról.

Hosszú évek után tavaly sor került a saját szervezésű szakszervezeti képzés megújítására, amely 2003-ban folytatódik. Ennek keretében 13 fő vesz részt tanfolyamon Lakitelek-Tőserdőn, többek között tárgyalástechnika, kommunikációs tréning szerepel a képzés programjában.

A testület foglalkozott még a Húsipari Alágazati Párbeszéd Bizottság létrehozásának ügyével, a Sütőipari Dolgozók Szakszervezetének ingatlanértékesítési ajánlatával, az ÉDOSZ üdülőkben történő beutalás lehetőségeivel, a Kincstári Vagyonigazgatósággal folytatott per lezárásával, valamint az MSZOSZ 2002. évi költségvetési beszámolójával.

Tájékoztatást hallgattak meg a választmány tagjai az ÉDOSZ választmányának üléséről, az MSZOSZ 2003. évi munkaprogramjáról, üléseiről és az európai húsipari regionális együttműködésről.

A választmányi ülés keretében folytatódott az immáron rendszeresnek nevezhető jogi ismeretek oktatása. Dr. Tálas Miklós ügyvéd, az MSZOSZ jogi képviselője ismertette a Parlament által a Munka Törvénykönyvében végrehajtott módosításokat, értelmezte a jogszabályi változásokat. Az előadás hangsúlya a szakszervezeti kezdeményezésű javaslatokra helyeződött, tekintettel, hogy a törvénymódosítás nagyobbik része az EU jogharmonizáció keretében történt. Az előadó kifejtette, hogy a szakszervezetek további törvénymódosítást kezdeményeznek, mivel úgy látják, hogy néhány területen javítani szükséges a munkavállalók és az érdekvédelem pozícióit. Szeretnék, ha a törvény jobban megfelelne a kollektív szerződés megkötését és kiterjesztését kifejező igényeknek, ha tovább erősödne a szakszervezeti tisztségviselők védelme. Érdekvédők szerint tovább kell erősíteni a határozott idejű foglalkoztatás védelmét, hogy kiküldetés, kirendelés, átirányítás esetén ne kerülhessenek hátrányos helyzetbe a munkavállalók. Törvényi szabályozás segítheti a munka melletti tanulást, a munkaügyi jogviták rendezését, valamint a normarendezések és a munkaerő-kölcsönzés körüli feszültségek csökkentését.

Az előadóhoz több kérdés érkezett egyes gyakorlatban felmerült problémákkal kapcsolatban, többek között a hétvégi túlmunkákról, bérezési formák átalakításáról, a tulajdonosváltás kihatásáról és a határozott idejű munkaszerződésekről. A konzultáció és a tanácsadás elemeit egyaránt tartalmazó tájékoztatót nagy érdeklődéssel hallgatták a testület tagjai.