HÚSOS 2003. XI.évfolyam 4.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

A minőség az export garanciája

Távol-Keletre szállít a Borsihús

A Borsi Húsipari Rt. gazdasági vezetése a minőségi munka további garantálása érdekében az idei bérrendezéskor a mozgóbér-rendszer fejlesztésére helyezte a hangsúlyt. A 2003. első félévi hetvenkétezer forintos átlagbér ugyan nagyobb a tavalyinál, de a húsipari üzemek átlagbéreihez viszonyítva nem sorolható az élenjárók közé. A részvénytársaság hétköznapjairól, a dolgozókról való gondoskodásról tudtunk meg egyet-mást Sajgó Barna szakszervezeti titkárral, és a közgazdasági és munkaügyi osztály vezetőjével, Bronnerné Barta Ágnessel folytatott beszélgetésünkön.

Megbecsülik a törzsgárdát

A gazdasági vezetés és a szakszervezet az Rt. kollektív szerződésében a törzsgárda jutalommal a munkavállalói hűséget kívánja anyagiakban is elismerni. Tízéves munkaviszony után 10 ezer forint jár, minden további évet követően plusz 1000 forinttal növelik a hűséges munka jutalmát, negyven év egyhelyben maradásig bezáróan. Ötévenként kerül sor a 15, 20, 25, 30, 35, 40 ezer forintos törzsgárda jutalom kifizetésére. Sajgó Barna 15 évesen került a vállalathoz, s most éppen 35 éves törzsgárda tagságát érte el. Őt főmunkaidőben a szakmunkástanulókkal való foglalkozással bízták meg, emellett társadalmi munkában látja el a jelenleg kilencvenhat szakszervezeti tag érdekvédelmét.

A jövő szakmunkásainak jó szakemberré válását - akárcsak a részvénytársasághoz hűséges dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülését - meghatározó feladatnak tartják mindketten. Másodéves tanulóik évről-évre részt vesznek az országos húsipari szakmunkástanuló versenyen, az idein Dufla Péter képviselte a társaságot. Megtudtuk, hogy szeptembertől húsz másod- és tíz első éves tanuló kezdi meg a szakmai gyakorlatot. Jó hír számukra, hogy a szakmunkásképzésről szóló törvény mostani változása alapján az első félévben minden tanuló a minimálbér legalább 15 százalékának megfelelő pénzbeli juttatást kap, ami az első éveseknél eddig 11, a másodéveseknél 12 százalék volt. Félévenként pedig az előző félévben nyújtott pénzbeli juttatás havi összege legalább tíz százalékának megfelelő emelés jár a tanulóknak.

A gyár területén egy önálló kft működik, amely sertéscsontozást végez a részvénytársaság megbízásából. A felszabadult ifjú szakmunkások közül sokan itt folytatják pályafutásukat, a jobb kereset reményében. Az idősebb kollégák közül pedig többen Németországban próbálnak szerencsét, de a legtöbbjük két-három hónap után visszatér a biztos munkát jelentő anyavállalathoz.

Szociális ellátás

A vállalat minden munkavállalójának ingyenes ebédet biztosít, valamint kedvezményes áron igényelhetnek a dolgozók a cég által előállított hústermékekből. Hetenként - a megrendelések alapján - kettő, öt, tíz kilós egységcsomagokat készítenek, húsos csontból például korlátlan mennyiséget lehet kérni, de a hetven százalékos színhúsból is kielégítik a kérelmezők igényeit. A heti vásárlások árát a tizedikei fizetéskor levonják a megrendelők béréből, amihez ők írásos hozzájárulásukat adják.

A cégcsoport a tagvállalatai dolgozóinak - így nekik is - Balatonalmádiban biztosít üdülést. Heti turnusokban három család számára van lehetőség, júniustól szeptember derekáig. Az alkalmazottak egészségének megőrzésében segít a főfoglalkozású, szerződéses viszonyban lévő orvos, aki elvégzi a szükséges munka-alkalmassági vizsgálatokat, szakorvoshoz, laborvizsgálatra küldi a jelentkezőket.

Miskolc ipari területén mintegy tíz hektáron fekvő húsipari kombinátban a termelő tevékenységet a sertésvágóban, a kényszervágó részlegben, a készítménygyártó feldolgozó üzemben és az önálló egységként működő csontozóban végzik. Az utóbbiban elsősorban férfiak dolgoznak, de a teljes állományi létszám harmadát a gyengébb nem képviselői teszik ki. Ha a szezonális munka úgy kívánja, a leszabályozott túlórakeret biztosítja a szükséges túlórát és annak díjazását.

A hét emeletes irodaépület földszinti bejárójánál egy 1978-ban állított emléktábla emlékeztet az ötszáz éves múltra visszatekintő iparág születésére. Az emléktábla állítása óta eltelt negyedszázad sok örömteli, de gondoktól sem mentes időszakot jelentett a cég életében.

Felszámolási eljárás, tulajdonos váltás, létszám csökkentés sorjázott az elmúlt évek eseményei között. Volt időszak, amikor több ezer dolgozónak biztosított munkát és megélhetést a gyár, a szakmunkástanulók száma megközelítette a kétszázat. Újabb időkben, amikor az ötvenezer forintos minimálbér bevezetésre került, a vállalat munkavállalói mintegy felének ez alatt volt a keresete. Azóta viszont új cégcsoport tagjai közé kerültek és Purgel Attila vezérigazgató vezetése mellett stabilizálódott a részvénytársaság helyzete. Termékeik döntő részét Távol- Keletre, Japánba és Koreába exportálják. Naponta ezerháromszáz sertést vágnak. Folyamatos az élőállat beszállítás és érkeznek a kamionok, a pótkocsis teherautók a készáruk elszállítására.

A külföldi vevők igényei megkívánják a folyamatosan magas minőségi színvonalú termékek gyártását. Ehhez jelenthet garanciát a hűséges törzsgárda tagok szakmai munkája, megbízhatósága.

Sajgó Barna szb-titkár harmincöt év gyári tapasztalatát igyekszik a szervezett dolgozók érdekében hasznosítani, úgy, hogy a gazdasági vezetéssel egyetértésben biztosítható legyen a munkavállalók szociális ellátottsága, munkájuk megbecsülése. Sajgó kolléga az országban működő érdekvédők között is a törzsgárdához tartozik, nem csak szívén viseli a szakma jövőjét, de sokat is tesz érte.

Gregor Pál