HÚSOS 2004. XII.évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

HDSZ állásfoglalások

Tiltakozás a leépítés ellen

A Húsipari Dolgozók Szakszervezete elnöksége 2004. szeptember 13-án, Szegeden, a Pick Szeged Rt.-nél megtartott rendkívüli ülésén tájékozódott a szegedi húsüzemnél tervezett létszámleépítésről és a következő állásfoglalást hozta:

  • A szakszervezet elnöksége elutasítja a bejelentett intézkedést, tiltakozik a tervezett létszámleépítés ellen.
  • A létszámleépítés okaként eddig nyilvánosságra hozott szakmai, gazdasági információk nem indokolják, nem támasztják alá a tervezett elbocsátásokat.
  • A Pick Szeged Rt. a hazai húsipar és élelmiszeripar egyik legjelentősebb vállalata, vezető terméke, a téliszalámi hungaricum, az egész világon ismert magyar termék. Fokozott figyelmet érdemel éppen ezért minden olyan esemény, amely érint a "Pick" márkanév megítélését, presztízsét. A tervezett elbocsátások, a cég sorsának alakulása ilyen ügy, megkerülhetetlen a jelenlegi cégvezetés felelősségének a felvetése.
  • A tevékenység gazdaságosabbá tételére, az elbocsátások elkerülésére létezik másik út is: a kapacitások jobb kihasználása, fejlesztése.
  • Az elnökség álláspontja, hogy a RINGÁ-hoz hasonlóan itt is profitérdekből történő átszervezésre készül a tulajdonos, esetleges elbocsátások során a munkavállalókat fokozott hátrányok érhetik, amelyeket ellentételezni kell.
  • A HDSZ elnöksége úgy ítéli meg, hogy a most bejelentett, illetve a folyamatok felerősödésével a jövőben még várható elbocsátások következményei regionális és városi szinten drámaiak lehetnek, hiszen csökkenő foglalkoztatást, érezhető keresletcsökkenést, a gazdasági növekedés visszaesését vonhatják maguk után és nagyarányú társadalmi visszaeséshez vezethetnek.
  • A Pick-nél a HDSZ alapszervezete folytassa továbbra is a törvényben előírt kötelező konzultáció keretében a tárgyalásokat, amelyhez az elnökség minden támogatást megad.

Az elnökség megítélése szerint a versenyképesség nemcsak a költségeken és adókedvezményeken alapul. Arra kellene ösztönözni a cégeket, hogy hozzáadott értékük és versenyelőnyük forrását elsősorban a humántőkében találják meg. Ezért döntő fontosságúak a munkaerő megtartására, -átképzésére, valamint a kutatásba és innovációba való befektetés fellendítésére irányuló intézkedések.

Szeged, 2004. szeptember 14.

Nyilatkozat az egyeztetésekről

A HDSZ elnöksége csalódottan állapítja meg, hogy a törvény szerinti kötelező konzultáció keretében a Pick Szeged Rt. Üzemi Tanácsa és a Munkáltató között folytatott tárgyalássorozaton nem született megállapodás szociális intézkedési tervről. Úgy tűnik, hogy a Pick életében példátlan méretű leépítés során a cégvezetés egyszerűen utcára akarja tenni a dolgozóit. A magyar élelmiszeriparban mára kialakult gyakorlat szerint - az európai normákhoz igazodóan - a munkáltató a szakszervezettel megkötött szociális terv keretében rögzíti, írja elő az elbocsátásra kerülő munkavállalókat segítő intézkedéseket. Így többek között:

  • a megnövelt végkielégítést
  • a hosszabb felmondási időt
  • új munkahely kereséséhez nyújtott segítséget
  • vállalkozás indításához adott támogatást
  • képzéshez, átképzéshez nyújtott szervezési, pénzügyi támogatást
  • folyamatos információszolgáltatás biztosítását
  • új munkahelyre történő átlépés megkönnyítését
  • munkaügyi, oktatási intézményekkel való szervezett együttműködést, stb.

Mindezekről a Pick vezetése nem hajlandó megállapodni, annak ellenére, hogy az átszervezés, elbocsátás alapvetően tulajdonosi érdekből történik és a munkavállalókat halmozott hátrányok sújtják.

A HDSZ továbbra is tiltakozik az elbocsátások ellen, minimális követelménynek tartja a szociális intézkedési terv kidolgozását és erről szóló megállapodás aláírását a Társaságnál működő szakszervezeti alapszervezettel. Ellenkező esetben a szakszervezeti vezetés számára nem marad más lehetőség, mint fontolóra venni a törvényekben biztosított érdekérvényesítési eszközök, nyomásgyakorlási lehetőségek alkalmazását.

Budapest, 2004. szeptember 29.