HÚSOS 2004. XII.évfolyam 5.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Leépítés, reorganizáció a Picknél

Többletjuttatást nem sikerült kiharcolni

A Pick szeptember elején bejelentette: hamarosan megválik 450 dolgozójától. Egy hónap elteltével kiderült: 198 embernek kötnek útilaput a talpára. A szakszervezet mégis elégedetlen, mert az elbocsátott dolgozók számára nem sikerült többletjuttatást kiharcolni a tulajdonostól. A részvénytársaság igazgatóságának elnöke ugyanakkor úgy véli: azért kellett elküldeni az embereket, hogy a többieknek megmaradhasson a munkahelye. Nem rejtik véka alá: további leépítések várhatóak.

Golhovics Gábor

Átalakítás alatt

Szeptember elején kapott szárnya a hír, miszerint a patinás húsipari cég 2380 dolgozója közül csaknem minden ötödik utcára kerül. Kovács Tamás, a Pick Rt. igazgatóságának elnöke akkor úgy nyilatkozott: bár megkezdik a tárgyalásokat a szakszervezettel, nem lát esélyt arra, hogy a bejelentett létszámnál kevesebb embernek szűnne meg a munkája. Amint október elejére kiderült: átszervezésekkel, munkaszerződések módosításával a csoportos létszámleépítésben 198 embertől válnak meg. Kovács Tamás megkeresésünkre úgy fogalmazott: nem a tulajdonosok szándéka változott. Elsősorban a dolgozók rugalmasságának köszönhető, hogy sikerült munkahelyeket megmenteni.

A hivatalosan lejelentett 449 ember közül végül tehát 198 dolgozó kapott felmondólevelet, 20 embernek GYES vagy GYED miatt nem lehetett felmondani, 30 fős tartaléklétszám a helyén maradhatott. Mintegy kétszáz munkatárs szerződését módosították, hatan pedig előnyugdíjba vonultak.

A menedzsment a leépítést a hatékonyságnövelés követelményével indokolja. Kovács Tamás elmondta: amíg az országban érvényben volt az importvám, a magyar cégek önellátásra voltak berendezkedve, az egységes európai piacon viszont csak a specializált üzemek maradhatnak talpon, ezért a Picket záros határidőn belül készítmény-előállító gyárrá fogják átalakítani. Ugyan a vállalat ezután is vásárol fel élőállatokat, ám azokat nem saját maga vágja le, a feladattal bérmunkában más vállalkozásokat bíz meg. A leépítés ennek értelmében elsősorban a bél- és zsírüzem dolgozóit, valamint a csontozó munkásokat érinti.

Tömeges elbocsátás

A lapunk rendelkezésére bocsátott statisztika szerint az elbocsátottak közül nyolcvanketten szegediek, húszan Hódmezővásárhelyről, tizenhatan Makóról, kilencen Sándorfalváról jártak be dolgozni, más környékbeli kisebb településeken egy-két embert érint a leépítés. Az elbocsátottak között 140 férfi és 58 nő van. Harmaduk általános iskolai végzettségű, ötödük húsipari szakmunkás. A nem szakirányú végzettségűek között vájár, nyomdász, pincér és szövőnő egyaránt előfordul. Az elküldöttek között harminc embernek van érettségije, hét-hét dolgozónak technikusi és főiskolai végzettsége, ketten bírnak egyetemi diplomával. Érdekesség, hogy az egyik egyetemet végzett férfit segédmunkás munkakörben foglalkoztatták.

A tömeges elbocsátás a közelmúltbeli könnyűipari csődöket követően Szeged eddigi csaknem legnagyobb létszámú leépítését jelenti. Az érintetteknek már nem kell bejárniuk a gyárba. A felmentési idő lejárta után az emberek várhatóan decemberben, januárban válnak munkanélkülivé.

Golhovics Gábor, a Pick szakszervezeti bizottságának elnöke már az elbocsátások bejelentésekor úgy nyilatkozott: bízik abban, hogy a bejelentett közel 450 munkahelynek legalább harmadát átszervezésekkel meg lehet menteni. Az érdekképviselet vezetőjének elmondása szerint a tárgyalásokat együttműködő hangnem jellemezte. Ennek ellenére nem elégedettek az elért eredménnyel. Ezt érdeklődésünkre az érdekvédelmi vezető azzal indokolta: a szakszervezet nem tudta érvényesíteni azokat az igényeket, amelyeket célul tűztek ki. Álláspontjuk szerint egy ekkora arányú átszervezésnél és struktúraváltásnál a vállalatnak nagyobb áldozatot kellett volna magára vállalni, mint amekkorát a jogszabály és a kollektív szerződés előír.

- Szerettünk volna az elbocsátottak számával és átlagbérével arányos keretet kiharcolni, hogy azt segélyként kiutalhassuk az utcára kerülő embereknek. Humán erőforrás-kezeléssel foglalkozó cégek is jelentkeztek, hogy tréningeket és előadásokat tartva vállalkozói ismeretekkel vértezzék fel a munka nélkül maradó dolgozókat. A munkaadó azonban nem vállalt többletköltséget, így az átképzésekben sem számíthatunk a támogatására. Egyedül azt sikerült elérni, hogy a munkaügyi központ szakemberei kihelyezett fogadóórákat tartsanak a vállalat klubhelyiségeiben, személyre szóló tanácsokkal segítve az érintetteket - mondta el Golhovics Gábor.

Mérték és ütem

A szakszervezet a munkaügyi központtal együttműködve próbál segíteni az álláskeresésben. Golhovics Gábor elmondta: több állásajánlat is eljutott már hozzá. A Spar jelezte, hogy alkalmazna néhány embert, ugyanakkor tárgyalásokat folytatott a szegedi fonalfeldolgozóval, a hódmezővásárhelyi Villeroy & Bosch vállalattal és munkaerő-kölcsönző cégekkel. Németországi és hollandiai munkahelyekre is keresnek henteseket. A szakszervezeti vezető ugyanakkor elismeri: noha az ajánlat fiatal, rugalmas fiatalok számára kecsegtető lehet, családos emberektől nem várható el, hogy otthonuktól több ezer kilométerre vállaljanak munkát.

A Pick állásban maradt dolgozói nem lélegezhetnek fel: a közeljövőben újabb hatékonyságnövelő intézkedésekre lehet számítani. Kovács Tamás elmondta: a legutóbbi közgyűlésen döntés született arról, hogy decemberig el kell készíteni egy 24 hónapra szóló reorganizációs tervet, amitől a tulajdonosok azt várják, tovább növeli a cégcsoport hatékonysági mutatóit. Kérdésünkre Kovács Tamás kifejtette: számítani lehet újabb munkahelyek megszűnésére, "a modernizáció és korszerűsítés mindig együtt jár az élőmunka arányának csökkenésével."

Az újabb leépítés mértékéről és ütemezéséről az elnök még nem tudott nyilatkozni. Mint mondta, a részleteket a finanszírozó bankok képviselőivel egyeztetve a következő hetekben fogják kidolgozni. Hozzátette: a leépítés a tulajdonos számára is kényszerintézkedést jelent. Ezt azzal indokolta: a végkielégítések nagy költséget jelentenek, másrészt az elbocsátások híre nem tesz jót a vállalat imázsának sem. Kovács Tamás hangsúlyozta: az elküldött emberek azért vesztik el állásukat, hogy a többiek megtarthassák.

Golhovics Gábor elmondta: tud a regorganizációs terv előkészületeiről, ám a részletek ismerete nélkül a szakszervezet nem tud készülni a jövőbeni tárgyalásokra. Az érdekképviseleti szakember ugyanakkor kijelentette: a dolgozók részéről a mostaninál nagyobb ellenállásra számít.

- A szakszervezet az elmúlt hetekben fogatlan oroszlánként volt kénytelen tárgyalni, mert a vállalat dolgozói munkahelyüket féltve csendben maradtak. Amint a reorganizációs terv részletei nyilvánosak lesznek, valamennyien rá fognak döbbeni arra, hogy az átszervezés nemcsak a vágóüzemi dolgozók ügye, hanem csaknem mindenkit érint. A szeptemberi tárgyalások során még az érintett területek dolgozói sem voltak igazán szolidárisak a többiekhez, nemhogy más részlegek munkásai. Összefogás nélkül viszont a tulajdonos a következő hullámban is úgy viheti véghez elképzeléseit, amint azt az íróasztal mellett ezekben a hetekben kigondolják - fogalmazott Golhovics Gábor, majd hozzátette: biztos benne, hogy a mostani elbocsátási ütem csak a folyamat kezdetét jelentette, s bár egyelőre nem lehet tudni, mikor és milyen mértékben, de biztos benne, hogy a cég vezetői újabb felmondóleveleket fogalmaznak. Golhovics Gábor meglátása szerint a hatékonyság oltárán nemcsak szegedi, hanem ceglédi munkahelyek is elveszhetnek.

- Az átalakítás nemcsak a vágási tevékenységet, hanem a frisshús értékesítést is érintheti, az pedig azzal járhat, hogy telephely-racionalizálás keretében akár lakat kerülhet a sonkát és bacont előállító, 330 embernek munkát adó ceglédi üzemre is - vélekedett a szakszervezeti elnök.

Golhovics Gábor elmondta: az érdekképviselet tisztában van a versenyképesség és a hatékonyság javításának elengedhetetlen követelményével, ám korábban abban bíztak, ennek nem tevékenységek megszüntetése, hanem technológiai fejlesztés lesz az útja.

- Abban bízunk, hogy változik a menedzsment mentalitása. A most lefolytatott tárgyalások során ugyanis egyetlen vezető sem mert lemenni az üzembe, hogy a munkásoknak beszámoljon a tervekről. Mindennél árulkodóbb, hogy a felmondólevelek kiosztásánál rajtam kívül csak a munkaügyi osztály vezetői és a vállalati jogász volt jelen - mondta Golhovics Gábor.

B. Papp László

Eladnák a leányvállalatokat

A Pick közgyűlése keretfelhatalmazást adott arra, hogy a Pick Szeged Rt. vevőt keressen leányvállalataira. Kovács Tamástól megtudtuk: amennyiben a cégcsoport és a finanszírozó bankok megfelelő ajánlatot tevő vásárlót találna, a Herz Rt.-t, a Szegedi Paprika Rt.-t és a Pick Szállítási Kft.-t is áruba bocsátaná. A Pick korábban már túladott két leányvállalatán, amikor megvált a Soproni Marhavágó Kft.-től és a Ringa Rt.-től.