HÚSOS 2004. XII.évfolyam 5.szám
KITEKINTÉS

Pofon a munkavállalóknak Gyulán

Beszélgetés Bezdán János alapszervezeti elnökkel

A közelgő ÉDOSZ-kongresszusról, a HDSZ ott képviselendő stratégiájáról és elképzeléseiről, a Húsipari Dolgozók Szakszervezete tizenöt éves évfordulója alkalmából Gyulán tartandó rendezvényről, valamint a Gyulai Húskombinátban, a menedzsment által egyoldalúan felmondott kollektív szerződésről beszélt lapunknak Bezdán János, a HDSZ gyulai szervezetének vezetője, az országos testületek tagja.

ÉDOSZ-kongresszus előtt

Bezdán János

- A kilencvenes évek közepén néhány évig távol volt az Élelmezésipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetségétől (ÉDOSZ) a húsipari cégeket képviselő HDSZ. 1999-ben azzal az elhatározással és célkitűzéssel tértünk vissza, hogy erőinket, anyagi és szellemi kapacitásunkat, vagyonunkat egyesítsük. Mégpedig ne öncélúan, hanem hogy ezzel új lendületet és megfelelő alapot adjunk a helyi alapszervezetek működéséhez, és ami a legfontosabb: hatékonyabbá tegyük az érdekvédelmi munkát - mondta érdeklődésünkre Bezdán János. Ehhez hozzátette: sikerként könyvelték el, hogy az élelmiszeripari szakszervezeti szövetség vezetője a HDSZ vezetője, Kapuvári József lett.

Bezdán János elmondta, hogy az előző kongresszust követő második évben, 2001-re világossá vált: egyéni és anyagi ellenérdekek miatt szertefoszlottak az erők egyesítését célzó tervek, néhány élelmiszeripari ágazat még ki is vonult az ÉDOSZ- ból. Az összefogás elmaradását pedig a hatékony érdekvédelmi munka kiteljesedése sínylette meg.

- Az ÉDOSZ működését, működőképességét - és ezt semmiképp sem túlzás kijelenteni - Kapuvári József elnök biztosította a nehéz időkben is. Ugyanakkor azt is őszintén meg kell mondani, hogy az 1999-ben tervezett valódi szakszervezeti fúzió nem sikerült - hangoztatta a november 11-13-a közötti budapesti kongresszus előtt Bezdán János. A gyulai szakszervezeti vezető, aki tagja az ÉDOSZ elnökségének is, jelezte: a mostani kongresszus előtt újból felerősödtek az összefogást, az erők és a vagyon egyesítését szorgalmazó hangok, nem egyszer azok részéről, akik az elmúlt öt évben mindezzel szembe mentek. Bezdán megítélése szerint mindennek ma nincsenek meg sem az anyagi, sem a személyi feltételei, noha ez fontos lenne nem csak az erőteljes érdekvédelmi munka miatt, hanem azért is, hogy az élelmiszeripari szakszervezetek egységesen tudjanak fellépni a nemzetközi színtéren éppen úgy, mint a magyar politikai és közéletben.

Beszélgetőpartnerünk szerint a november közepi ÉDOSZ-kongresszus nem spórolhatja meg azt, hogy levonja az elmúlt fél évtized legfőbb érdekvédelmi tanulságait, és mindenképpen döntenie kell egy új, a kor igényeinek megfelelő szakszervezeti stratégia kialakításáról. Bezdán János meglátása szerint ehhez elengedhetetlen a vezető struktúra megváltoztatása az Élelmezésipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetségénél. Ennek lénye, hogy elnök mellett egy, az operatív munkát végző ügyvezető alelnök vagy koordinátor dolgozna, akinek munkáját minden ágazatot képviselve egy-egy további alelnök segítené.

Megtudtuk, hogy a vezető tisztségviselők jelölése folyik, így hivatalosan még nincsenek aspiránsok, de a HDSZ azt látná kívánatosnak, hogy az ÉDOSZ vezetését továbbra is Kapuvári József látná el.

Gyulán ünnepel a HDSZ

Fennállása tizenötödik évfordulóját kihelyezett választmányi üléssel ünnepli meg 2004. november 18-20-a között a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének választmánya Gyulán - tudtuk meg az alapszervezeti vezetőtől. Közel hatvan főt várnak a rendezvényre, amelynek ünnepélyes megnyitóján részt vesz a történelmi békési kisváros polgármestere, továbbá Jankó Ferenc, a Húsipari Szövetség elnöke, valamint egy vezető kormánypárti politikus is. A háromnapos program során a résztvevők megvitatják a jövő évi bérpolitikai irányelveket és munkajogi előadásokat hallgatnak meg. Emellett a szabadidős programok sem hiányozhatnak a programból.

Felmondott kollektív szerződés

- Példátlan eset történt a Gyulai Húskombinát Rt.-nél. Martos Géza vezérigazgató az igazgatóság határozatára hivatkozva 2004. október elsejével egyoldalúan felmondta az érvényben lévő kollektív szerződést - mondta Bezdán János. A munkaadók és a munkavállalók együttműködését szabályozó alapdokumentum 1998. október elsejétől volt hatályos, és hat hónapos felmondási idő nyomán 2005. március 31-én szűnik meg érvényessége.

A Gyulai Húskombinát vezetése a kollektív szerződés hatályba lépése óta eltelt hat évben jelentős mértékben megváltozott gazdasági körülményeket és jogszabályi változásokat hozta fel a felmondás indokául. Egyben világossá tette, hogy egy új alapokon nyugvó kollektív szerződés kimunkálására a szakszervezettel közösen kész, és ennek hatályba lépése a jövő esztendő április elseje lehetne.

Bezdán János kezdeményezte, hogy mielőtt a vezetés mindezt írásba adja, a cégvezetés konzultáljon a szakszervezettel. Ám erre a felvetésre válasz sem érkezett. Miután a HDSZ elnöksége elkészítette állásfoglalását az ügyben, a nyilvánosságra hozatala előtt történt még egy kísérlet a konfliktus békés rendezésére, de a társaság igazgatósága hajthatatlan volt, ragaszkodott a szerződés felmondásához.

- Semmi sem indokolta a kollektív szerződés felmondását, amely nem csak egyoldalú és munkavállaló-ellenes, hanem megítélésem szerint szakszerűtlen is. Így a példanélküli eset, a munkavállalóknak adott pofon minden következménye a cég vezetését terheli - hangoztatta az esettel kapcsolatban Bezdán János. Mindehhez hozzáfűzte, hogy a Munka Törvénykönyvét vagy a legmagasabb rendű magyar jogszabályt, az Alkotmányt is számtalanszor módosították, igazították hozzá az új kor új követelményeihez, de nem helyezték egyetlen tollvonással hatályon kívül.

- Nem akarok ördögöt a falra festeni, de remélem, hogy a Gyulai Húskombinát vezetése nem egy tömeges elbocsátást készít elő, és az új kollektív szerződéssel netán azt akarja elérni, hogy kevesebb végkielégítést kelljen fizetni az elbocsátásra kerülő dolgozóknak. A kiharcolt munkajogi, szociális és jóléti vívmányokról nem vagyunk hajlandók lemondani - erősítette meg a gyulai szakszervezeti vezető.

Bezdán János elmondta: a nehéz gazdasági és pénzügyi helyzetre nem jó válasz a kollektív szerződés felmondása, ugyanis ha tényleg ez a helyzet, akkor a cég vezetéséért felelős menedzsment munkáját kellene átvilágítani és értékelni.

- Más helyütt - akár húsiparban, akár más iparágakban - is előállhat és elő is áll hasonló helyzet, de érdekes módon, egyetlen helyen sem a kollektív szerződés egyoldalú felmondása volt az erre adott felelet. Vajon miért? - kérdezte végül Bezdán János.

Bod Tamás