HÚSOS 2005. XIII.évfolyam 1.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Ceglédet feladta a Pick

Közgyűlési határozat ellenére sem készült reorganizációs terv Szegeden, a ceglédi telephely bezárásának hátteréről a szakszervezet csak a csoportos létszámleépítés bejelentést követő kötelező egyeztetéseken kapott információkat- mondta el Golhovics Gábor, a Pick Szeged Rt. szakszervezeti tanácsának elnöke.

- Olyan híreket hallunk Ceglédről, hogy bezárják a Pick Rt. ottani telephelyét. Mi a helyzet valójában? - tettük fel az első kérdést Golhovics kollégának.

- A cégvezetés még január közepén bejelentette a Pest megyei munkaügyi központnál, hogy csoportos létszámleépítést hajt végre, elbocsát 247 embert, ami gyakorlatilag az üzem bezárását jelenti. Vagyis megszűnik a termelés, csupán néhány ember marad vagyonőrzésre, amíg szükséges lesz. Információnk szerint a tulajdonos értékesíteni akarja a telephelyet, elsősorban a hűtőházat és a csontozási tevékenységet, a sonka- és bacongyártást pedig áttelepíti Szegedre. Úgy tudjuk, külföldi és belföldi érdeklődők is vannak a ceglédi üzemre. Szegeden abban bízik a vezetés, hogy még az elbocsátások előtt sikerül megállapodni a vevővel és megmaradhat a munkahelyeknek mintegy a fele.

- Hogyan fogadták a ceglédi kollégák, hogy veszélybe került a munkahelyük?

- Különösen nagy meglepetést nem keltett, mivel a cég szeptemberi közgyűlésén határozat született egy reorganizációs tervről, amelyben nevesítették a ceglédi telephely racionalizálását. Azért használom ezeket a kifejezéseket, mert ha az emberek ezeket hallják, mindjárt tudják, hogy baj van. Tehát a szeptemberi közgyűlés óta tudták, hogy mi várhat rájuk. Megjegyzem: az elmúlt tíz esztendőben többször is átéltek hasonló helyzetet.

- A létszámleépítés bejelentését nyilvánvalóan egyeztetések követték. Mit sikerült megtudni a bezárás okairól és mire számíthatnak az elbocsátott kollégák?

- Túl vagyunk két konzultáción. A második találkozás alakalmával a cégvezetés bemutatta a gazdaságossági számításait, amelyek elég realisztikusnak tűntek, ami persze nem volt megnyugtató a számunkra. Ígéretet tettek, hogy az elbocsátások során biztosítják a Munka törvénykönyve és a kollektív szerződés szerint a munkavállalókat megillető járandóságokat. Ez gyakorlatilag a felmondási idő kifizetését jelenti, mert nem sok kolléga rendelkezik három évnél hosszabb munkaviszonnyal, így a többség nem számíthat végkielégítésre. Most folyik az adatgyűjtés, hogy kik mehetnek esetleg előnyugdíjba. Néhány kolléga már átjött Szegedre dolgozni, őket még páran követik.

Felkerestem a város polgármesterét és tárgyaltunk arról, milyen segítséget tudunk adni ahhoz, hogy az elbocsátott emberek újra munkába állhassanak, illetve a telephely tulajdonosváltás esetén tovább működhessen.

A Pick Szeged szakszervezeti alapszervezete képviseli a munkavállalók érdekeit az egész folyamatban, de a mozgásterünket és az érdekérvényesítés lehetőségeit, az eszköztárunk alkalmazását korlátozza, hogy mindössze 18 tagunk van Cegléden.

- Mi az alapszervezet álláspontja a ceglédi létszámleépítésről?

- Késve kaptunk információkat. A cégvezetés előbb bejelentette a csoportos létszámleépítést és csak a kötelező egyeztetések során adott számot a lépéseiről, és azok hátteréről. Nyilvánvaló, hogy a társaság reorganizációs terve nem készült el, és közvetlenül a ceglédi telephelyre sem készítettek racionalizálási tervet, amelyet ha elkészül, a szakszervezetnek véleményezni kellett volna. Ha kidolgoztak is valamilyen tervet a leépítésre, azt sikerült titokban tartani, a közgyűlési határozat ellenére. Természetesen mindez rontotta az érdekvédelem helyzetét, amelyen nem sokat változtat, hogy erélyesen szóvá tettük a tárgyalásokon.

- A ceglédi telephelyhez a cégvezetés két évvel ezelőtt még szép reményeket fűzött, végtére is mi vezetett a Pick itteni bázisának feladásához?

- A Pick Rt. vezérigazgatója az üzemi tanácsnak küldött levelében azzal indokolta a telephely bezárását, hogy 2004. második félévben drasztikusan emelkedett az alapanyagok ára, a ceglédi üzemet kizárták az orosz piacról, pedig a 2003-ban létrehozott sonka és bacon előállító üzem 60 százaléka az orosz piacra épült. Megemlítették továbbá a dollár árfolyamának csökkenését. A nehézségek mellet a cégvezetés úgy értékelte, hogy a piaci környezetben a 2005. évben sem várható pozitív változás. Ezekből a körülményekből vonták le a konzekvenciákat.

A Pick Szeged Rt. Honlapján olvasható a 2004. szeptember 30-i rendkívüli közgyűlésről szóló tájékoztató, miszerint a közgyűlés felhatalmazta a PICK Rt. igazgatóságát arra, hogy készítsen reorganizációs tervet, folytasson tárgyalásokat a társaságokat finanszírozó bankokkal, és teremtse meg a terv finanszírozási hátterét. Ennek keretében az igazgatóság:

  • tekintse át a Társaság tevékenységi köreit, és a vágási, illetve értékesítési célú darabolási tevékenységet szüntesse meg;
  • szűkítse a termékportfóliót, és a gazdaságtalan mennyiségben, illetve veszteségesen gyártott termékeket szűrje ki;
  • racionalizálja a telephelyeket és a termelő tevékenységet koncentrálja;
  • vezessen be integrált vállalatirányítási rendszert a folyamatok egyszerűsítése érdekében, a kereskedelem, a logisztika, illetve ezekkel összefüggésben az adminisztráció területén;
  • tekintse át a non-core tevékenységeket, és vizsgálja meg a kiszervezési lehetőségeket (takarítás, higiénia, szállítmányozás, stb.).

A közgyűlés megbízta az igazgatóságot azzal, hogy - 90 napon belül -készítsen el egy 24 hónapra szóló kibontakozási és reorganizációs tervet, s azt jóváhagyás végett terjessze a felügyelő bizottság elé, majd a terv végrehajtása érdekében szükséges valamennyi szerződés megkötéséhez, továbbá a határozatban felsorolt eszközök értékesítéséhez, szerezze be a felügyelő bizottság előzetes hozzájárulását.