HÚSOS 2006. XIV. évfolyam 5.szám
KITEKINTÉS

Nyugdíjpénztári tagozat

A HDSZ ügyvivő testülete októberi ülésén megvitatta egy nyugdíjpénztári tagozat létrehozásának tervezetét. A javaslat alapállása, hogy a modern szakszervezeti tevékenységben a tradicionális érdekvédelmi munkák mellett nagy hangsúllyal jelenik meg a szociális pénzügyi alapok feletti diszponancia. Az erre vonatkozó kísérletek Magyarországon ugyan többé-kevésbé kudarcba fulladtak, az érdekvédelmi szervezetek által alapított önkéntes-, és magán nyugdíjpénztárak túlnyomó többsége beolvadt a piaci pénztárakba. Ezzel a szakszervezetek elvesztették az ellenőrzés lehetőségét az alapok felett. A megoldás természetesen nem egy piaci visszarendeződés, hanem a pénztári törvény egy megengedet előnyös formája, nevezetesen az alpénztár, vagy tagozat létrehozása, egy pénzügyileg stabil piaci háttérrel rendelkező pénzintézettel történő együttműködés. Ez garantálja a szakértelem, a stabilitás és az önkormányzati elvek határozott érvényesítésének harmóniáját.

Az ismertetett projekttervezet esetében az is pozitívumot jelentene, hogy egy országos jellegű szakszervezetnek országos méretű saját pénztára lenne, ez pedig kiszorítana olyan lokális érdekközösségeket, amelyek eddig nem vették figyelembe a közösségi érdekeket. Ismeretes, hogy az ilyen típusú pénztári beléptetés, vagy átszervezés esetén az ún. províziós költségek az utóbbi négy évben radikálisan megemelkedtek, ezek most már jelentős motivációs tényezővé nőtték ki magukat bizonyos menedzsment körökben. A tagozat működése garanciát nyújtana arra, hogy ezek az anyagi források közvetett, vagy közvetlen formában, vissza legyenek forgatva olyan projectekbe, amelyek elsősorban a tagság érdekeit veszik figyelembe. A testület úgy döntött, hogy a várható előnyök mérlegelése mellett további információkat gyűjt az alapszervezetek körében és alaposabban megismeri a szóba került ajánlatokat.

*

A jelenlegi nyugdíjrendszer „túl sokat” ígér a jövő nyugdíjasainak, az államháztartási hiány jelentős részéért már ma a nyugdíjkiadások a „felelősek” - állapították meg egy konferencián az ügyvivő testület ülése napján. A nyugdíjrendszer hosszú távon akkor válik finanszírozhatóvá, ha kiszabadul a korlátlan állami szerepvállalás ördögi köréből - túlzott elígérkezés, ebből következő egyensúlytalanság, megszorítás, javulás, újabb osztogatás. Néhány azonnali intézkedés is várható a rokkantsági nyugdíj-rendszerben és a tényleges nyugdíjba vonulás korának felfelé mozdításában - adminisztratív és pénzügyi ösztönzőkkel. Az indexálás megváltoztatásán és a nyugdíjkorhatár emelésén is el kell gondolkozni. A minimálbéren dolgozók várható időskori elnyomorodásának megakadályozására viszont intézményes megoldást kellene találni.