HÚSOS 2007. XV. évfolyam 6.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

A reálbér növelése a cél

Magas részvétel mellett zajlottak az üzemi tanácsi választások, elkészült az ágazati kollektív szerződés tervezete, elfogadták a cégvezetőknek szóló „bérlevelet”, tovább tart a tiltakozás az egészségbiztosító tervezett átalakítása ellen - egyebek mellett ezek a kérdések szerepeltek november 23-án a HDSZ ügyvivő testületének ülésén.

A húsüzemekben magas - 65-100 százalék közötti - részvétellel tartották meg az üzemi tanácsi választásokat. Az alapszervezeti elnökök beszámolói alapján igen sikeresen szerepeltek a szakszervezet jelöltjei, ami továbbra is biztosítja az érdekvédelem befolyását a testületekben. Esetenként előfordult, hogy a menedzsment megpróbálta befolyásolni a jelölést. Pápán ez a törekvés a közvetlen beavatkozás jellegét öltötte, miután több utasítási joggal rendelkező jelöltet állított a cégvezetés. Általánosságban megállapítható, hogy minden érintett komoly kihívásnak, megmérettetésnek vette a választásokat, ami nyilván erősítheti az újonnan létrejött üzemi tanácsok működését. A választások eredményeként a Húsipari Dolgozók Szakszervezete az egyetlen reprezentatív, kollektív szerződések kötésére jogosult szervezet a húsiparban.

Az ügyvivők megvitatták az ágazati kollektív szerződés alapjául szolgáló szakértői anyagot és meghatározták a munka további menetét. Létrehoztak egy munkabizottságot Kapuvári József elnök, Golhovics Gábor, Pászli Tibor, Vida Kálmán és a szakszervezet jogászának részvételével, hogy március végéig összegyűjtsék és értékeljék a véleményeket. Ezt követően kerül sor a munkáltatói oldallal a közvetlen tárgyalásokra, amelyek remélhetően megállapodáshoz vezetnek még a jövő év első felében.

A testület elfogadta a húsüzemek vezetőinek szóló, a 2008. évi bértárgyalásokat elindító „bérlevelet”, amely a választmányi ülésen elfogadott irányelvek alapján fogalmazza meg a szakszervezet jövő évi bérkövetelését. AHDSZ azt kezdeményezi a cégvezetőknél, hogy 2008-ban olyan mértékű béremelés történjen, ami a reálbér növekedését eredményezi. Ennek a célnak az eléréséhez a szakszervezet nyolc százalékos bruttó béremelésre tesz javaslatot 2008. január 1-től. Kezdeményezi továbbá, hogy a bértárgyalásokkal egy időben a szociális, jóléti támogatásokról is szülessen megállapodás. A társasági minimálbért 76 ezer forintban, a legalább középfokú és/vagy szakképzettséget igénylő munkakörökben a legkisebb bért 87 ezer forintban javasolja megállapítani a szakszervezet.

Az alapszervezeti vezetők beszámoltak arról, hogy a korábbi döntésnek megfelelően levélben kérték a térségük országgyűlési képviselőit, hogy a parlamentben ne támogassák az egészségbiztosítás átalakítására irányuló törvénytervezetet, és csak olyan törvényt fogadjanak el, amelyet a kormány egyeztetett a szociális partnerekkel. A testület úgy ítélte meg, hogy a HDSZ továbbra is aktívan vesz részt a szakszervezetek tiltakozó akcióiban, döntött a sztrájkbizottság létrehozásáról, hogy a további egyeztetéseken megfelelő súllyal képviselje álláspontját. Megbízta a testület több tagját, hogy a kormány tagjaival és képviselőkkel tartott helyi találkozókon képviseljék a HDSZ álláspontját.