HÚSOS 2007. XV. évfolyam 6.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Pápán az összefogáson van a hangsúly

Fiatalos lendület a szakszervezetben

Manapság lépten-nyomon azt hallja - és tapasztalja - az ember, hogy elöregszik a szakszervezet, hogy a fiatalok nem érdeklődnek az érdekvédelmi munka iránt, hiányzik belőlük a szociális érzékenység és az összefogási szándék. Ezzel szemben Pápán, a húsosok háza táján mintha teljesen új szelek fújnának.

A fiatalok szeretik a pezsgést

Harkai Attila

Amióta új vezető állt az üzemi szakszervezeti munka élére, a Pápai Hús Zrt-nél egyre több az új szakszervezeti tag, a fiatalok csoportosan kérik felvételüket, de még az idősebb generáció soraiból is egyre többen éreznek kedvet ahhoz, hogy szakszervezeti taggá váljanak, avagy visszaszerezzék lemondott tagságukat. Mindennek kézzel fogható, plasztikus magyarázatát adta beszélgetésünk során két fiatal szakmunkás, a sonkaüzem két dolgozója, Ferenczi Tibor és Iványi Krisztián.

Mindketten két éve dolgoznak az üzemben, s mindketten tagjai a szakszervezetnek. Egymást felváltva magyarázták, hogy ez szinte magától értetődő az ő esetükben, hiszen alkalmuk volt együtt dolgozni a jelenlegi elnökkel, Harkai Attilával, akitől először hallottak az érdekvédelem szerepéről, s megfellebezhetetlen érveket az összefogás szükségességéről. Aránylag rövid üzemi pályafutásuk alatt már gyakorlati példáját is tapasztalhatták mindennek. Elmondták, hogy volt eset, amikor két éjszakára be kellett menniük dolgozni, ezért pedig plusz javadalmazás járt. Viszont akárhányszor kérték, csak húzódott, halasztódott annak kifizetése. Végül elpanaszolták a dolgot az elnöknek, aki a szakszervezet nevében állt ki érdekükben, s csodák-csodája, erre mindjárt megoldódott a kérdés. No meg az sem mellékes, hogy olyan sok érdekes esemény zajlik szakszervezeti szervezésben, amiből egyszerűen nem lehet kimaradni. S ha már együtt vannak, sok mindent meg tudnak beszélni, sokszor menet közben tisztázódnak a dolgok.

Például ott van a június óta működő szakszervezeti húsos klub, ahol péntekenként számos rendezvény színesíti a programot, de ha csak szót váltani ülnek be néha, az is az összetartozást erősíti. Rendszeresen szerveznek sportvetélkedőket, most például sakkverseny előkészítése folyik. Ott voltak a májusi, igen jól sikerült családi napon, augusztusban pedig a nyárbúcsúztató rendezvényen, s már készülnek az év végi záróbulira. Nagyszerű kezdeményezésnek tartják azokat a kirándulásokat, amiket a szakszervezet úgy szervez meg, hogy minél kisebb anyagi ráfordítást igényeljen, s így minél többen részt vehessenek. Remekül sikerült a bécsi út, s most nagy a készülődés a március végére tervezett párizsi kirándulásra. Fiatalok és családosok egyaránt sokan ott akarnak lenni, ebbe már a karácsonyi ajándékozási szándékot is beleszámítják.

Az iskolában nem tanítják

Pápaiak a Foodapesten

Bene Alexandra Kármen és Kálmán Tibor László végzős, negyedéves tanulók a pápai húsfeldolgozó szakiskolában. Már második éve végzik az üzem tanműhelyében a szakmai gyakorlatot, most éppen a csontozást gyakorolják. Pártoló tagjai a szakszervezetnek, s ha majd munkahely szerint is oda fognak tartozni, teljes taggá szeretnének válni. Ugyanis amióta bejárnak az üzembe, rájöttek, hogy szükség van az összefogásra, az érdekvédelmi szervezetre. Az iskolából vajmi kevés ilyen irányú ismeretet hoztak magukkal, hiszen bevallásuk szerint ott egyetlen egyszer sem hallottak a szakszervezetről. Ilyesmit nem tanítanak ott, pedig véleményük szerint egyáltalán nem lenne haszontalan, hogy mielőtt munkába állnak ilyen irányban is tájékozottak legyenek a fiatalok.

Mindezek fényében nagyon hasznos, hogy Pápán felelevenítettek egy régi hagyományt: beavató ünnepséget rendeztek az újoncokkal, a szakiskola harmadéveseivel, akik most kezdték az üzemi gyakorlatot. Tanárukkal együtt húszan voltak ott a szakszervezeti húsos klubban megtartott rendezvényen, s elképzelhető, hogy a jelenlévők közül többen is szakszervezeti taggá válnak majd, hozzájárulva az érdekvédelmi munkában az utánpótlás biztosításához.

Régi-új tagok

Harkai Attila kollégák körében

Harkai Attila a fiatalítást úgy képzeli, hogy az összhang, a közös munka még hangsúlyosabbá váljék. A tapasztalat és a fiatalos lendület együttesen nyújthatja azt az eredményes munkát, amire szükség van a szakszervezetben. Nagy figyelmet szentel arra, hogy az idősebb tagok figyelmét is ébren tartsa és érdekeltségük töretlen legyen. Mindegyik szakszervezeti rendezvényt ilyen szempontok szerint szervezi, hiszen akkor igazi és eredményes az, ha minél szélesebb rétegekben tartják érdemesnek a részvételt. Ezen kívül megállapodást kötöttek a közeli vulkáni fürdővel kedvezményes fürdőjegyekre, szervezik a közös színházlátogatásokat, amire szintén könnyebben kaphatók a tagok, ha olcsóbban jutnak a belépő jegyekhez. De még arra is talált módot a szakszervezet, hogy kedvezőbb hitellehetőséghez juttassa az érdekelt tagokat. Lehet, ezek is hozzájárultak, hogy az utóbbi időben számosan a már több éve ott dolgozók közül is belépési nyilatkozatot töltöttek ki az üzemi szakszervezeti irodán.

Pölöskeyné László Marianna például, őszülő haján végigsimítva büszkélkedett azzal, hogy bár réginek számít az üzemben, de idei belépésével a fiatal szakszervezeti tagok sorába tartozik. Munkatársai közül a sonkaüzemből akadnak kitartóak, mint Harkainé Csuka Szilvia, aki 17 éve, amióta a gyárba belépett, tagja a szakszervezetnek, de ugyanonnan olyan példák is vannak, mint a Vargáné Kósi Mártáé, aki a visszatérés öröméről számolhatott be.

Beszélgetésünk során elmondta, hogy 1990 óta dolgozik a pápai húsüzemben, s egy ideje többekkel együtt ő is kilépett a szakszervezetből. Az utóbbi időben viszont egyre inkább meggyőződött róla: nem is olyan elcsépelt mondás az, hogy az egységben az erő. A mai világban egy gyári közösségben, ha valaki tenni tud valamit az érdekvédelem területén, az csakis a szakszervezet. Így aztán úgy döntött, hogy ismét tagja lesz a szakszervezetnek és belépett, növelve a régi-új tagok számát.

A nők kitartóak

Dé Ferencné Horváth Eszter, aki az exportraktárban dolgozik, határozottan azon a véleményen van, hogy egyre többen győződnek meg annak szükségességéről, hogy egységesen támogatni kell a szakszervezeti munkát. 1972 májusa óta, amióta a gyár dolgozója, tagja a szakszervezetnek és 1978 óta bizalmi. Véleménye szerint a nők szerepe még hangsúlyosabb, hiszen számtalanszor bebizonyosodott, hogy az érdekvédelmi munkában a nők még harciasabbak, még kitartóbbak tudnak lenni, mint férfi társaik. Ezekre a kvalitásokra pedig manapság még nagyobb szükség van, mint eddig bármikor.

A szakszervezeti iroda elnöki asztalán november 19-én 24 belépési nyilatkozat sorakozott, valamennyi novemberi dátummal. Persze vannak lemorzsolódások is, hiszen a nyugdíjba vonulók, valamint a munkahelyet változtatók a létszám pillanatnyi csökkentését eredményezik, de a számos új tagnak köszönhetően a pápai húsüzemben az utóbbi hónapokban jellemzővé vált a havi 5-10 közötti taglétszám-növekedés és ez azt hozta magával, hogy üzemi szinten már elérték az 50 százalékos szervezettséget.

Ezek szerint mégsem érvényes a hazai szakszervezet általános elöregedéséről és a szociális érzéketlenségről kialakult vélemény?
A pápaiak példája e mellett szól.