HÚSOS 2010. XVIII. évfolyam 3.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Merre tovább MSZOSZ?

Interjú Hernádvölgyi Andreával, az MSZOSZ alelnökével

A baloldal vereségét hozó parlamenti választások és egy kormányváltás után, hogyan tovább?

Az MSZOSZ értékrendjében a korábbiakhoz képest új elképzelések nincsenek. Az MSZOSZ változatlanul a közteherviselés és a többkulcsos adórendszer megvalósulását tartja fontosnak. A Munka törvénykönyve tekintetében a tisztességes foglalkoztatás, a munkáltató és a munkavállaló közös nevezőre jutása viszi előre a gazdaságot. A csődeljárásokkal kapcsolatos ügyeknél lényeges a bérgarancia, a foglalkoztatási alap részét képező bérgarancia alap. A jelenlegi gazdasági és pénzügyi válság közepette fő helyen áll a munkahelyek megtartása, ezt követi az új munkahelyek teremtésének lehetősége. A konkrét kormányprogramból lehet majd ítélni, hogy milyen lehetőségek lesznek. A munka világában folytatni kell a nemzeti konzultációt, amelynek két pontja az Országos Érdekegyeztető Tanács és az Ágazati Párbeszéd Bizottságok munkája.

Még március elején az MSZOSZ Elnöksége megfogalmazta a leendő új kormánnyal szembeni elvárásait. Hat pontban rögzítettük az álláspontunkat, amelyet elküldtünk a pártoknak, a Jobbik kivételével. Két párt részéről érkezett visszajelzés: az MSZP és a Fidesz reagált.

Mi ezeknek az elvárásoknak a lényege?

Az uniós társadalmi-gazdasági felzárkózás érdekében szorgalmazzuk, hogy 2014-ben kapcsolódjunk az euró övezethez. Az elkövetkezendő négy év során a jelenlegihez képest 150-200 ezerrel több munkahelyet kell teremteni. Vissza kell állítani a munka becsületét, amely a bérezésben is nyilvánuljon meg. Kezdeményezzük a növekedési-inflációs várakozásokra épülő középtávú bérmegállapodások megkötését, amely kiterjed a foglalkoztatásra is. Javítani kell a nyugdíjasok helyzetét, javaslatunkban szorgalmazzuk a nyugdíj korrekciós programot, a hosszú távú, tisztességes időskori megélhetés biztosítását. Szolidaritást várunk a gyermeket nevelőkkel, a pályakezdőkkel kapcsolatban, segítséget a leghátrányosabb helyzetből indulóknak. Változásokra, kiegyensúlyozott kapcsolatokra van szükség a munka világában. A szakszervezetek az érdekérvényesítés demokratikus eszközeivel, elsősorban tárgyalásokkal kívánják képviselni és érvényesíteni saját céljaikat. Hangsúlyozzuk, hogy a változások társadalmi elfogadásának csak akkor van esélye, ha azok párbeszédben, érdekegyeztetési folyamatokban formálódnak.

Kongresszusra készül az MSZOSZ, hol tartanak az előkészületek?

Elkészült az MSZOSZ VII. kongresszusa vitaanyagának tervezete, amelyet a szövetség 38 tagszervezetének megküldtünk véleményezésre, megvitatásra. A vitaanyagban kiemelt helyen szerepel a tagszervezeti integráció kérdése, a központi szakértői hálózat megteremtése, a képzések, a területi jelenlét, a tagdíj és új elemként merül fel a könyvelési szolgáltatás. A belügyeink terén szemléletváltásra van szükség: céljaink elérésében akkor leszünk sikeresek, ha a tagszervezetek szintjén történik a végrehajtás. Nemcsak óhajtani kell a változást, hanem azért közösen tenni kell, közösségteremtő erőt kell mutatnunk.

Köszönöm az interjút.

Persovits József