HÚSOS 2010. XVIII. évfolyam 4.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Sikeres bérharc Gyulán

10_08_04_gyulai.jpg, 47kBTöbb, eddig sikertelen tárgyalási forduló után bérmegállapodást kötött a Gyulai Húskombinát Zrt. vezetése és az érdekképviselet. Ennek eredményeként a havi 200 ezer forintnál kevesebbet keresők augusztus elsejétől az ágazat honi viszonyai között az egyik legnagyobb, 5 százalékos béremelést harcolták ki. Igaz, legutóbb 2008-ban volt jövedelemnövekedés gyulai üzem alkalmazottai számára.

Korábban hírt adtunk arról, hogy a Húsipari Dolgozók Szakszervezete (HDSZ) még 2009 decemberében közzétette az idei évre vonatkozó bérkövetelését, amely 6,5 százalékos emelés szükségességéről szólt. Ezt a szakszervezet helyi csoportja Gyulán is eljuttatta a vezetésnek, ám sem a februári, majd a rá következő áprilisi bértárgyalás sem vezetett eredményre. A békési fürdővárosban lévő üzem érdekképviseleti szervezete azt szerette volna elérni, hogy az ágazatban bevett szokások szerint április elsejétől lépjen életbe a béremelés, és a következő év áprilisáig legyen érvényes. Ezt azonban nem sikerült tető alá hozni.

A Gyulai Húskombinát Zrt. vezetése az év első felében a vártnál rosszabb értékesítési eredményekre hivatkozva nem látta forrását a béremelésnek. Ám a kérdés nyitva maradt, hiszen a felek megállapodtak abban, hogy júniusban újból tárgyalóasztalhoz ülnek. Ez végül meghozta a dolgozók által várt eredményt.

Ennek értelmében augusztus elsejétől 5 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre a Gyulai Húskombinátban mindazoknál, akiknek a fizetése nem haladja meg a 200 ezer forintot, ugyanez érvényes a munkaórabérekre és a teljesítmény-bértételekre is. Ezen kívül 2010-ben három alkalommal részesülnek béren kívüli, természetbeni juttatásban a dolgozók, s nem elhanyagolható körülmény, hogy kedvezményes, napi 100 forintos étkezési költségtérítés a jövő év végéig, 2011. december 31-ig érvényes.

- Talán felesleges is hangsúlyozni, hogy a munkavállalók örömmel és megnyugvással vették tudomásul az elért 5 százalékos béremelést. Ez annál is inkább érthető, mert legutóbb 2008-ban jutottunk dűlőre a menedzsmenttel a bérnövekedés kérdéséről - mondta a Húsosnak Petrusán Györgyné, a Gyulai Húskombinátnál lévő HDSZ-alapszervezet elnökasszonya.

Ehhez az érdekvédelmi vezető hozzátette: mindez, bár szerény mértékben, azt is eredményezi, hogy a húsfeldolgozónál lévő alkalmazottak havi jövedelme némiképp „összezárzódik”. Mint megtudtuk, a bérmegállapodás a Gyulai Húskombinátban dolgozó valamivel több, mint négyszáz munkavállaló döntő részét érintette. Ez nem is meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a honi húsos cégeknél mennyi is az átlagkereset. Egy vezető beosztású HDSZ-tagot azonban veszített a helyi alapszervezet, aki tiltakozásul azért, mert az ő érdekét nem képviselték megfelelően, kilépett a szakszervezetből.

Friss hír a Gyulai Húskombináttal kapcsolatban, hogy tíz év után újra nyereséges lehet a nagy múltú cég, ahol az elmúlt években fokozatosan átalakították a termékszerkezetet, összevonásokkal, költözéssel és takarékossági intézkedések sorával nem kis mértékben csökkentették a költségeket. Közben javította a cég az értékesítési mutatóit. A gyulai üzem a hazai piacon a májas termékek 30, míg a kolbász félek tekintetében 10 százalékos részesedést mondhat a magáénak.

S ugyancsak idetartozó hír, hogy nemrégiben az Európai Bizottság (EB) oltalom alatt álló földrajzi védjegyhasználatot engedélyezett a gyulai és a csabai kolbásznak. Ez egyszerre jelent szakmai, erkölcsi és valószínűleg gazdasági sikert a mindkét terméket gyártó Gyulai Húskombinátnak.

Bod Tamás