1997. V.évfolyam 2.szám

KITEKINTÉS

Tiszteld a szakszervezetet!

- üzenik svéd kollégáink

Svéd kollégák jártak nálunk vendégségben: Kent Karlsson megyei szakszervezeti elnök, Göran Nilsson, a Munkásképzési Szövetség oktatási igazgatója és Bo Ericsson népfőiskolai tanár. A delegáció tagjai részt vettek 1997. február 17- én, a Kossuth téren tartott demonstráción. Ezt követően beszélgettünk a vendégekkel, akiket elöljáróban arra kértünk, hogy értékeljék a képzés területén kialakított együttműködést.

- A közösen szervezett képzés keretében igyekszünk mindazokat a tapasztalatokat átadni, amit odahaza a szakszervezeti munkában szereztünk. Remélem, hogy az együttműködés meghozza a gyümölcsét - kezdte a beszélgetést Kent Karlsson kolléga, akit a továbbiakban arról faggattunk, hogy a demonstráció egyik szónokaként milyen benyomásokat szerzett rólunk.

- Nagyon mély és megrázó érzéseket váltott ki bennem a demonstráció. Benyomásaim szerint a magyar munkavállalók és a szakszervezeti mozgalom kezdi megérezni a szabadság ízét és saját erejét. Számomra azért van jelentősége ennek a felismerésnek, mert a kibontakoztatásában szerény szerepet magunk is vállaltunk. Jól látható, hogy Magyarországon egy szabad szakszervezeti mozgalom bontakozik ki és remélhetőleg ez a folyamat folytatódik a többi közép- és kelet-európai országban is. Személyes örömet éreztem, hogy kifejezhettem az együvé tartozásunkat, az erkölcsi támogatásunkat azokért a célokért, amelyeknek az eléréséért a szakszervezeti mozgalom újra egységesen lép fel.

Az együttműködés további lehetőségéről, esélyéről szólva svéd barátaink elmondták, hogy megítélésük szerint komoly előnye lehet a jövőben, ha a két fél folytatja egymás munkájának megismerését, a tapasztalatok kicserélését. Emlékeztettek arra, hogy a svédek mindig nagy tisztelettel viseltettek a magyarok iránt, 1956 után is sok menekült talált náluk menedéket. A szakszervezetek közötti jó együttműködés erősítheti a svéd-magyar kapcsolatokat is. Az udvarias, barátságos szavak meghallgatása után, arra kértük vendégeinket, hogy kritikai észrevételeiket, tanácsaikat is osszák meg olvasóinkkal. Az átfogóbb ismeretek hiányára hivatkozva persze kitértek a tanácsadás elől, de azért az otthoni tapasztalataikra utalva megjegyezték: a szakszervezeti mozgalom általában akkor sikeres, ha politikai küzdelmet is folytat. Ezt a küzdelmet egy szakszervezetekhez közel álló párt keretei között kell megvívni. Ha egy párt felvállalja az érdekvédelmi törekvéseket, akkor az támogatható a politikai hatalom megszerzésében és megtartásában.

Bo Andersen, aki az év során lebonyolított tanfolyam előadója volt, úgy ítélte meg, hogy magyar részről nem hiányzik a készség a további együttműködéshez. Szerinte az anyagi források is megteremthetők a további munkához. Bo “tanár úr" egyébként jól érezte magát a Kossuth téren “tanítványai" körében. - Nem szeretném azonban, ha olyan képzet alakulna ki, mintha a demonstráción megjelent harcos szellemiség az én munkám eredménye lenne. Meggyőződésem, hogy a szakszervezet iránti elkötelezettséget a tanfolyamok résztvevői magukkal hozták, s csak a készségek kifejlesztésében lehetett némi szerepem - hárította el a további kérdéseket.

Korunkban a tudás válik az első számú anyagi erővé és meghatározó hatalmi tényezővé - folytatta a megkezdett gondolatot Göran Nilsson. - Néha nagyon nehéz megtalálni azt az ellenfelet, aki ellen küzdeni kell. Esetenként csak mélyebb összefüggések megértésével lehet a valódi ellenfelet megnevezni. Ez is indokolja, hogy a gazdasági és politikai tisztánlátásunkat fejlesszük.

Valóban igy van, hagytuk helyben svéd kollégánk eszmefuttatását: a szekszárdi eset is azt példázza, hogy a szakszervezetnek a látható és a nem látható ellenfelekkel egyaránt fel kell venni a harcot. Mit üzennek a Húsos olvasóinak, tettük fel a kissé elkoptatott kérdést barátainknak, amelyre a beszélgetés jó légköre, a sikeres demonstráció hatása késztetett bennünket.

- Üzenjük a magyar munkavállalóknak - és a munkaadóknak is - hangzott a komoly felelet: tiszteld a szakszervezetet! Ne csak ellenfelet láss benne, hanem olyan erőforrást is, amely táplálja az ország felemelkedését. A szakszervezeti mozgalomnak túl kell tekinteni az országhatárokon - hangzott a folytatás. Habár nemzeti keretek között dolgozunk, összeköt bennünket egy általánosabb emberi törekvés, munkavállalói érdek. Túl a sikereken és kudarcokon, egyaránt bővíteni kell az együttműködés intézményi és személyes formáit. Mindnyájunk érdeke, hogy Közép- és Kelet-Európában a szakszervezeti mozgalom olyan irányba fejlődjék, hogy hozzájárulhasson az anyagi javak igazságos elosztását és egy szociális biztonságot teremtő társadalmi rendszer létrehozásához.

(H.)

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre