HÚSOS 2010. XVIII. évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Merre tart az érdekegyeztetés?

A HDSZ választmányának szabadi-sóstói ülésén Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke tájékoztatta a testület tagjait az Országos Érdekegyeztető Tanács üléséről, ahol a korábban hivatalba lépő kormányfők gyakorlatát követve, megjelent Orbán Viktor miniszterelnök. Az új kormány megalakulása óta sürgetett, de csak szeptemberben létrejött „mosolygós” találkozó „üzenete” Pataky szerint az volt, hogy a 2/3-os felhatalmazás birtokában a kormány bármit megtehet. Javaslatokat azért persze vár a szociális partnerektől a párbeszéd folytatására. Orbán kijelentette a szociális partnerek előtt: a parlamenti választásokon arra is felhatalmazást kapott, hogy a munkavállalókat és a munkáltatókat is képviselje. A nemzeti együttműködés keretében mindenkivel kész az együttműködésre.

Az MSZOSZ elnöke emlékeztette a választmány tagjait, hogy az OÉT 1988-ban alakult meg, a rendszerváltás idején a politikai erők megerősítették az érdekegyeztetés fontosságát és tavaly a szociális párbeszédről szóló törvényt is minden párt megszavazta a parlamentben. Megerősítette: a miniszterelnök együttműködéssel kapcsolatos kijelentéseit komolyan veszik. Más kérdés, hogy egy központosított hatalomgyakorlásban - hasonlóan a késői Kádár-korszakhoz - a lojalitás szempontjai megelőzik a szakszerűségi követelményeket. Kérdés, hogy a kormányzó erők mit értenek „korszakváltás” alatt a munka világában. A szakszervezetek elkötelezettek - hangsúlyozta Pataky - az igazságos közteherviselés, a teljesítményarányos bérek, a társadalombiztosítás és a nyugdíjrendszer mellett.

A költségvetés tervezetének ismeretében az MSZOSZ kialakítja álláspontját az adórendszer módosításával, a minimálbérek emelésével, a béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban. Ezen kívül várhatók az ősz folyamán olyan törvénymódosító javaslatok, amelyek a szakszervezeti tagdíj adómentességét, levonásának lehetőségeit, a munkaidő-kedvezmény megváltását, a munkaerő-piaci alap felhasználását, a kollektív szerződés kötésének feltételeit érintik. Mindez arra ösztönözheti a szakszervezeteket, hogy „összezárják” soraikat, alkalmazkodjanak a változó körülményekhez.